خالقی مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز:

تلاش می‌کنيم پیشران توسعه و آبادانی در کشور باشیم

شناسه خبر : ۱۱۲۶۰۲ جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۱۲

نشست خبری مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز با اصحاب رسانه در محل این اداره کل برگزار شد.

به گزارش شهروند در این نشست دکتر خالقی مدیرکل راه و شهرسازی استان ضمن بیان عملکرد و پروژه های این اداره کل و تبریک سال جدید اظهار کرد: اداره کل راه و شهرسازی مهم‌ترین دستگاه اجرایی است که در توسعه استان‌ها نقش دارد.

خالقی بیان کرد: در حوزه توسعه زیرساختهای حمل و نقلی، ساخت راههای اصلی بزرگراه و آزادراه از جمله وظایف ماست و راههای روستایی نیز بر عهده ما قرار دارد.
ریاست شورای هماهنگی راهبردی استان در خصوص پروژه های این اداره کل در استان تصریح کرد: پروژه راه اصلی نجم آباد، اشتهارد تنها ۱۳ کیلومترش باقی مانده است، پروژه هشتگرد، طالقان که از جمله درخواست‌ها و نیازهای مردم در این خصوص بود در خرداد ۱۴۰۰ افتتاح شد.
وی افزود: در این‌پروژه به جز تونل و دسترسی های تونل بقیه مسیر هم‌اکنون در حال بهره برداری است و راهی موقتی ایجاد شده تاتونل به‌طور کامل ایجاد گردد و این تونل هم اکنون دارای۲۰ درصد پيشرفت فیزیکی است.
وی ادامه داد: تقاطع اشتهارد در کمربندی اشتهارد نیز یکی دیگر از فعالیت‌هایی است که ۳۲ درصد پيشرفت فیزیکی دارد.
دکتر خالقی با بیان این مهم که پروژه مهم دیگر پروژه کنار گذر آزادراه شهید سلیمانی است گفت: این پروژه تاکنون ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و بخشی از آن آسفالت شده است .
مدیرکل راه و شهرسازی استان با اشاره به پروژه‌های مشارکتی اظهار کرد: در این حوزه که فعالانه در حال انجام هستیم تلاش می شود بتوانیم به تامین منابع مالی این پروژه کمک‌کنیم و پروژه به ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل نیاز دارد.
وی بیان کرد: در زمینه توسعه زیرساختهای حمل و نقلی تعدادی پروژه های تحقیقاتی برای کریدور حمل و نقلی استان در حال انجام‌ بوده و کنار گذر جنوبی کرج، کنار گذر شرقی فردیس به طول ۴ کیلومتر، کنار گذر غربی محمدشهر_ماهدشت به طول ۲۱ کیلومتر از جمله پروژه‌های مهم در این زمینه هستند.
وی تصریح کرد: طرح ۲ طبقه کردن اتوبان نیز در حال بررسی است که از طریق مشارکت‌های عمومی و خصوصی باید اتفاق بیفتد.

وی با بیان این مهم که این موارد تنها بخشی از زیرساختهای حمل و نقلی بود که باید انجام و اجرایی شود گفت: در زمینه بازآفرینی شهری در سه سطح مطالعات باید انجام‌شود و از ۱۸ شهر تعداد ۱۵ شهر طرح اش تهیه شده است‌.
دکتر خالقی گفت: موضوع پروژه های اقدام‌مشترک در حال حاضر ۵۰ میلیارد طرح های در دست اجرا از جمله در چهارباغ کرج، و اشتهارد در حال انجام داریم.
دکتر خالقی تصریح کرد: پروژه های زیرساختی نیز مستقیما از جمله آسفالت معابر و ساماندهی روان آبها در حال انجام است و در سال جاری ۶۰۰ پروژه در این خصوص در استان در حال انجام‌ است.
وی خبر داد: صدور پروانه ساختمانی در بافتهای فرسوده و طرح بازآفرینی شهری هزینه های آن‌ رایگان خواهدشد .
این مسوول ادامه داد: در خصوص خدمات نظام‌مهندسی در تلاش هستیم با گفت و گوهایی که در حال انجام است در برخی از بخش ها از جمله نظارت و طراحی را رایگان کنیم در حال گفت‌گو هستیم تا بتوانیم به جای دریافت این هزینه به مهندسان خدمات و بسته های تشویقی ارایه دهیم‌.
وی در خصوص بافتهای فرسوده اظهار کرد: در زمینه بافت‌های فرسوده تلاش می‌کنيم فرآیند صدور اسناد مالکیت به سرعت اتفاق بیفتد.
وی همچنین خبر داد: سالانه هزار تن قیر به شهرداری ها بر اساس معرفی محورهایی که در این بافت‌ها است ارائه می‌دهیم که در سال‌ گذشته‌ کرج، محمدشهر، چهارباغ و هشتگرد این قیر را دریافت کردند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان گفت: ۵ شهر برای اولین بار در زمينه پهنه شهری قرارداد بسته ایم و ستاد بازآفرینی شهری دبیر اش با این اداره کل است.
دکتر خالقی بیان کرد: ساخت ساختمان های عمومی و دولتی نیز از جمله وظایف این اداره کل است اما متاسفانه بسیاری از آنها به دلیل کمبود اعتبارات به کندی پیش می رود.
وی اعلام کرد: در سالی که گذشته ۸ هزار پروانه صادر کردیم و جزو دو استانی هستیم که این خدمت را به صورت الکترونیک ارایه می‌دهیم.
این مسوول در آخر اظهار امیدواری کرد: تلاش می‌کنيم پیشران توسعه و آبادانی در کشور باشیم.