تعلیق فعالیت یک واحد آلاینده صنعتی در اشتهارد

شناسه خبر : ۱۱۱۲۳۹ دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۸

دادستان عمومی و انقلاب اشتهارد با اشاره به تعلیق فعالیت یک واحد آلاینده محیط زیستی در این شهرستان گفت: مدیرعامل این شرکت متعهد به رفع نواقص شده است.

حسن علایی ثمرین به ورود دادستانی شهرستان اشتهارد به موضوع آلایندگی یک واحد صنعتی اشاره و اظهار کرد: در پی انتشار فیلمی در فضای مجازی مبنی بر آلایندگی شدید یکی از شرکتهای شهرک صنعتی اشتهارد با دستور رئیس کل دادگستری استان البرز موضوع توسط دادستانی اشتهارد در دست بررسی قرار گرفت.

دادستان عمومی و انقلاب اشتهارد افزود: بلافاصله پس از این گزارش، دستورات برای اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان صادر شد و بررسی‌ها مشخص کرد شرکت مورد ادعا در زمینه تولید شمش آلومینیوم فعالیت داشته در بحث فیلتراسیون و سیستم کنترل آلایندگی هوا نقایصی دارد.

وی تصریح کرد: با وصول گزارش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان، سریعاً اعلام جرم انجام و موضوع به شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اشتهارد ارجاع شد.

علایی ثمرین با بیان اینکه در راستای کنترل سریع آلایندگی هوا، مدیرعامل شرکت مذکور به دادستانی فراخوانده شد گفت: با اخذ تعهد کتبی از نامبرده، شرکت مورد اشاره تا رفع کامل نقایص سیستم جلوگیری از آلایندگی هوا و فیلتراسیون، موقتاً تعطیل شد و بازگشایی این شرکت منوط به رفع نواقص و نصب تجهیزات و البته مشروط بر تأیید دادستانی و اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان خواهد بود.

وی با بیان اینکه حسب دستور دادستانی، عملیات نصب تجهیزات شرکت مزبور توسط اداره محیط زیست شهرستان به صورت روزانه رصد خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به سواستفاده برخی از شرکت‌ها و بازکردن سیستم پیش تصفیه و فیلتراسیون پس از اتمام وقت اداری و تعطیل شدن مراجع نظارتی، از طرف دادستانی اشتهارد به اداره محیط زیست، طی مکاتبه‌ای دستور صادر شد که اقدام به ایجاد گشت شبانه کرده و به صورت سرزده از شرکت‌ها بازدید کند.

دادستان اشتهارد ضمن تذکر به شرکت‌های متخلف تاکید کرد: در صورت وصول گزارش محیط زیست، متخلفین تعقیب و مطابق مقررات به موضوع رسیدگی خواهد شد.