حکم اعدام ۲ سارق مسلح طلافروشی در کرج اجرا شد

شناسه خبر : ۱۱۱۰۷۶ چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۸

رییس کل دادگستری استان البرز اعلام کرد : احکام اعدام ۲ نفر از سارقان مسلح و زوگیر یک طلافروشی در خیابان شهید بهشتی کرج اجرا شد.

حسین فاضلی هریکندی گفت: در ۲۴ مرداد ماه  سال گذشته سرقت مسلحانه ای از یک طلافروشی در کرج به وقوع پیوست که با توجه به نوع سرقت و بازتاب آن در فضای مجازی موجبات نگرانی شهروندان را فراهم کرد.

وی افزود: در این سرقت، متهمان با برنامه ریزی قبلی، ابتدا اقدام به سرقت مسلحانه یک دستگاه خودروی سمند در پوشش مسافر و با ضرب و جرح مالک خودرو در شهرستان شهریار استان تهران  نموده و با همان خودروی مسروقه با چهار سرنشین در مقابل یک طلافروشی در کرج توقف کرده و سه نفر از سرنشینان که ۲ نفر از آنها مسلح به سلاح جنگی کلاشنیکف بودند، از خودرو پیاده شده و وارد طلافروشی می شوند و پس از تیراندازی های مکرر در داخل مغازه طلافروشی و نیز در جلوی مغازه و در خیابان با هدف ایجاد رعب و وحشت مالک مغازه و دختر وی و نیز مردم حاضر در خیابان، اقدام به سرقت حدود هشت کیلوگرم زیورآلات کرده و از محل متواری می‌شوند.

بر اساس توضیحات رییس کل دادگستری استان البرز، سارقان پس از سرقت با هدف عدم شناسایی، نسبت به تعویض خودروی استفاده شده در صحنه سرقت از طریق سرقت مسلحانه دو ‌دستگاه خودروی عبوری مردم همراه با تهدید و ارعاب آنها از طریق تیراندازی های مکرر اقدام کرده بودند.

رییس کل دادگستری استان البرز با اشاره به پیگیری ویژه این پرونده در قرارگاه مقابله با جرایم خاص استان به تشریح اقدامات متعدد و پیچیده قضایی و انتظامی در این زمینه پرداخت و بیان کرد: متهمان با دستورات قاطع قضایی و بررسی‌های فنی و تخصصی قضایی و انتظامی و با تلاش شبانه روزی پلیس آگاهی استان البرز در کمتر از ۲۰ روز پس از انجام سرقت در یکی از استان‌های غربی کشور شناسایی و بازداشت شدند.

وی متذکر شد: این پرونده با احتساب خریداراران مال مسروقه ۶ نفر متهم دارد و طبق بررسی‌ها مشخص شده سرکرده گروه با سوابق متعدد سرقت مسلحانه در شهرهای تهران و بهارستان استان تهران متواری بوده است.

رییس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: رسیدگی به اتهامات متهمان و تحقیقات مقدماتی به صورت ویژه در شعبه اول بازپرسی دادسرای جنایی و جرایم خاص کرج آغاز و دو کیفرخواست جداگانه خطاب به دادگاه انقلاب به اتهام محاربه و دادگاه کیفری دو کرج به اتهام سرقت مسلحانه، حمل و نگهداری غیرمجاز اسلحه، معامله مال مسروقه و ضرب و جرح عمدی صادر شد.

وی با بیان اینکه در مورد دو متهم مسلح از مجموع چهار متهم اصلی پرونده در دادگاه انقلاب استان البرز، حکم اعدام صادر شد، گفت: با توجه به رد فرجام خواهی این دو متهم و تایید رای صادر شده از سوی دیوانعالی کشور، احکام اعدام آنها پس از طی مراحل قانونی اجرا شد؛ در مورد سایر متهمان نیز احکام حبس طولانی مدت، تبعید، شلاق و رد مال مسروقه صادر و در حال اجرا است.

فاضلی هریکندی با تاکید بر اینکه دادگستری کل استان البرز در دوره تحول و تعالی قوه قضاییه برای ارتقاء امنیت مردم استان اهتمام جدی داشته است، تصریح کرد: یکی از تاکیدات جدی رئیس قوه قضاییه شناسایی، تعقیب و رسیدگی و صدور حکم متناسب و قاطع و در اسرع وقت قانونی در جرایم خشن است که در این راستا در مورد این پرونده، با پیگیری ویژه قرارگاه مقابله با جرایم خاص استان، کلیه مراحل شناسایی، بازداشت، تحقیقات مقدماتی، رسیدگی دادگاه و صدور حکم در حدود ۱۰۰ روز از وقوع جرم انجام و به اتمام رسید و احکام مقتضی هم صادر گردید و در حال اجرا می باشد و در نهایت، حدود ۱۱ ماه پس از سرقت، احکام اعدام دو نفر از سارقین مسلح نیز اجرا شد.