بنیاد مسکن استان البرز جوانه امیدی در دل روستاهای استان

شناسه خبر : ۱۱۱۰۵۰ سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۵

شاید بتوان بنیاد مسکن را یکی از نهادهای مهم کشور برشمرد که بعد از انقلاب اسلامی توانست با خدمات ارزنده خود در این بخش تحولات خوبی را بوجود آورد و گرد محرومیت را در روستاهای سطح کشور بزداید.

به گزارش شهروند خوشبختانه تحولاتی که طی ۴۰ سال اخیر در بخش مسکن در سطح روستاها بوجود آمده توانسته تا حدودی فصل مهمی در محرومیت زدایی در کشور گشوده و محرومان کشور بتوانند با داشتن سرپناهی امن زندگی مطلوب تری را به تجربه بنشینند. اما در این برهه با توجه به مشکلات اقتصادی کشور در بخش های مختلف از جمله بخش مسکن می طلبد دیگر نهادها نیز به عنوان کمک و بازوی اجرایی در کنار بنیاد مسکن قرار گیرند و بخشی از آلام بزرگ مردم رنج کشیده و زحمت کش،روستاها را بزدایند.

 در این خصوص اداره کل بنیاد مسکن استان البرز خبرنگاران را پای میدان آورده است تا آنان نیز راوی فعالیت های گسترده این بنیاد باشند؛ سفر به روستاهای شهرستان نظرآباد و ساوجبلاغ اولین تور خبرنگاران این حوزه به این شهرستان ها در سال جاری بود که به همت بنیاد مسکن استان اتفاق افتاد و خبرنگاران استان با حضور در روستاهای محروم و همچنین روستاهای نسبتا برخوردار استان از فعالیت های بنیاد در سطح استان بازدید کردند.

 در این بازدید می توان از جمله فعالیت های بنیاد مسکن استان به آسفالت، سنگفرش و جدول کشی در کنار بازسازی و مقاوم سازی مسکن  و زیبا سازی محیط عمومی را مهمترین  دستاوردهای این بنیاد در  طرح هادی روستاها و در بیشتر روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان البرز برشمرد. طرح تامین مسکن محرومان از حساب 100 امام ره، مقاوم سازی مسکن روستایی، پرداخت وام بهسازی،پرداخت وام تعمیرات، طرح نظام فنی روستایی، عمران، روستایی، تهیه و اجرای طرح هادی روستاها،تملک، تفکیک و واگذاری زمین جهت مسکن روستایی، سند دار کردن خانه های روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر، اجرای پروژه های مسکن شهری، اجرای پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی و ... تنها چند فصل از فصول فعالیت های این بنیاد در سطح کشور و استان البرز است و کمک کرده است نایی دوباره در تن کم جان روستاهای استان دمیده شود.

به جرات می توان گفت با اینکه تعدادی از روستاهای استان البرز محرومیت از امکانات را به دوش می کشند اما بخش عمده روستاها از این برهه  گذر کرده اند  تا جایی که سیمای روستا و امکانات آن در جایگاه شایسته  گردشگری قرار گرفته است.  گفتنی است در بازدید خبرنگاران  روستای ۷۷ خانواری تالیان شهرستان ساوجبلاغ از زیبایی طبیعی و جلوه های مصنوعی مانند خانه های ویلایی، معابر سنگفرش وآسفالته تا آب گوارا و هوای خنک  تصویری متفاوت از یک روستا پیش چشمان اهل رسانه هویدا ساخت.

گاز کشی منازل، آب لوله کشی بهداشتی ، برق رسانی  و فضای سبز در کنار امکانات مخابراتی، بهداشتی درمانی، آموزشی و فرهنگی همه از هماهنگی دستگاه های اجرایی برای خدمات رسانی به این روستا و مناطق مشابه حکایت داشت.

گرانی قیمت واحد های مسکونی و اراضی محل هم نشان می داد که روستا در تمام جهات ارزش افزوده پیدا کرده و روستائیان هم که در کنار باغداری و کشاورزی از خوان گردشگری بهره می برند.

مقصد دیگر روستای ۶ هزار نفری نجم آباد در شهرستان نظرآباد بود که زادگاه تعدادی از مشاهیر کشور از جمله آیت الله شیخ هادی نجم آبادی از رهبران مشروطه، پرفسور حسین  نجم آبادی متخصص علم ژنتیک  ایران و ۳۹ شهید دفاع مقدس است و شاید بتوان گفت قطار عمران و توسعه در این روستا مدتی است با شتاب بیشتری در حال عبور است و نویدهای خوبی برای آینده این روستا با خود دارد..

مهدی سالار نیا مدیر بنیاد مسکن شهرستان نظرآباد، در جمع خبرنگاران با بیان این که  این روستا در بین مناطق روستایی استان البرز بیشترین شهید را تقدیم انقلاب و نظام کرده و دارای پیشینه طولانی تاریخی و فرهنگی است گفت:.مردم روستا به کار کشاورزی و دامداری سنتی و صنعتی مشغول هستند و طرح هادی توانسته است در کنار کمک به مقاوم سازی خانه ها، ۲۰ هزار متر مربع معبر نجم آباد را آسفالت کند و در امر جدول کشی و پیاده روسازی روستا سنگ تمام بگذارد.

وی افزود:55 واحد مسکونی در روستای نجم آباد از محل تسهیلات بنیاد مسکن نوسازی و مقاوم سازی شده و بخشی از واحدهای مسکونی منطقه نیز به سبک معماری زیبا ساخته شده و دارای استحکام بنا هستند.

 ناگفته نماند در این روستا حدود ۱۴۵  واحد مسکونی نیازمند مقاوم سازی تشخیص داد شده که  بنیاد مسکن استان البرز برای نوسازی مابقی واحدها پای کار است اما در این میان تنها مشکلی که وجود دارد بحث ضمانت بانکی است که بانک های عامل استان البرز باید در این بخش به نحو ممکن باید  با روستائیان زحمتکش کنار بیایند.نجم آباد دارای بافتی زیبا و منحصر به فرد است و دراین میان برای مقاوم سازی کامل آن اهتمام دستگاه های اجرایی ضروری است.

اما  منطقه عشایری گلدره در شهرستان نظرآباد از دیگر روستاهایی بود که خبرنگاران ساعت های زیادی را با اهالی خونگرم آن طی کرده و به گفت و گو با اهالی ان پرداختند و خونگرمی مردمان این روستا از کودک، زن و مرد تصویری از ساده زیستی و مظلومیت مردمی حکایت داشت که گرد محرومیت همچنان در این روستا ساری بود و خوشبختانه فعالیت های بنیاد مسکن در این روستا نوید روزها و آینده بهتری برای اهالی داشت. بنیاد مسکن در کنار خانه های کپری و کاهگلی نا ایمن ، واحدهای مسکونی مستحکم  و زیبا  برافراشته و زندگی ایلی و عشایری  سبک نوینی را در پیش گرفته است و کوچ نشینان این روستا که سال ها قبل از شیراز به این منطقه آمده بودند و یک جا نشینی را انتخاب کرده بودند هنوز حال و هوای نغمه های سیرازی و فرهنگ والای آن منطقه را با خود داشته و زمزمه می کردند و آواز خوانی نغمه سرایی زنان و کودکان و اهالی روستا توجه خبرنگاران را به خود جلب کرده بود . مردمانی که  در سال های گذشته در میان خانه های کپری و کاهگلی زمستان ها و تابستان های سختی سپری می کردند اکنون از خانه های زیبا و شکیل با امکانات مناسب برخوردارند و زندگی ایلی و عشایری به دوران تازه ای پا گذاشته است. اما هنوز جاده چهار کیلومتری منطقه عشایری گلدره خاکی است و کودکان و مردم این روستا در میان تلی از خاک و گرد و غبار زندگی را می گذرانند  و خوشبختانه  مسوولان اجرایی آسفالت و بهسازی مسیر را در آینده نزدیک ضمانت کرده اند. در کنار خانه های نوساز هنوز خانه های کاهگلی وجود دارد که البته بنیاد مسکن قول داده برای پیشگیری از مخاطرات آنها را رفع اثر کند.

گلدره دارای ۳۰ خانوار عشایری و جمعیتی حدود ۱۵۰ نفر است  که به اهتمام بنیاد مسکن  اکنون این خانوارها دارای خانه مقاوم و ایمن هستند.بهسازی محیط روستا و جدول گذاری و آسفالت معابر مهمترین برنامه های بنیاد مسکن در قالب طرح هادی برای تکمیل خدمات به گلدره است.

در میان روستاهای استان البرز روستای ۱۳۰ خانواری خرم آباد وضعیت متفاوتی از دیگر مناطق استان دارد، منطقه ای که بنیاد مسکن با هدف به تصویر کشاندن وضعیت کنونی آن و هدفگذاری برای دگرگونی روستا خبرنگاران  را به این محل برد تا آثار محرومیت های تاریخی را  در قاب دوربین ها بنشاند.   

در میان ساکنان این روستا تنها خانواده سه معلول از واحد مسکونی مقاوم احداثی از محل حساب ۱۰۰ امام (ره) برخوردار است و سیمای روستا بیانگر عمق و ژرفای محرومیت تاریخی است. آنطور که متولیان بنیاد مسکن اعلام داشتند ، چهار میلیارد تومان برای بهسازی معابر روستای خرم آباد  هزینه شده و نوسازی واحدهای مسکونی آن در برنامه کاری است .

اما از دیگر منظر می طلبد بهزیستی استان و دیگر نهادهای مرتبط در بخش درمانی و بهداشتی نیز نگاه جدی تری به زنان و کودکان در چنین روستاهایی داشته باشند و فعالیت های فرهنگی نیز در این منطقه مسیر جدی تری را بپیماید و برخورداری از امکانات ورزشی، فرهنگی و ... نیز در این روستاها با جدیت و پیگیری بسیار دنبال شود. 

 احمد آباد مستوفی زادگاه مرحوم دکتر محمدمصدق یکی دیگر از روستاهایی است که مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت ، روستایی که طرح هادی در سطح وسیعی در آن از سال ۱۳۹۳ آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

 حدود ۳۱ هزار متر مربع عملیات بهسازی معبر در احمد آباد مستوفی در شهرستان نظرآباد  انجام شده است؛ این روستا ۵۰۷ خانوار با جمعیتی حدود یک هزارو ۶۰۰ نفر دارد.

محمد علی کوهدار مدیر بنیاد مسکن شهرستان ساوجبلاغ در این بازدیدگفت:  این شهرستان  دارای ۶۲ روستا است که ۵۹ روستای آن بالای ۲۰ خانوار است.

وی افزود: جمعیت روستایی شهرستان ساوجبلاغ ۵۷ هزارو ۵۰۰ نفر است که  طرح بهسازی  در بیشتر روستاهای این شهرستان انجام شده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن استان البرز در حاشیه این بازدیدها اعلام کرد : از مجموع حدود ۲۸۸ روستای استان ۲۶۲ روستای آنها بالای ۲۰ خانوار هستند.

به گفته امین کتابی نژادیان، بنیاد مسکن بر اساس قوانین ششم توسعه و مجلس شورای اسلامی  وظیفه تهیه و اجرای طرح های هادی درسطح  استان و روستاهای بالای ۲۰ خانوار را دارد.

وی گفت : طرح هادی در بیش از ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان انجام شده است؛ امسال ۴۴ میلیارد تومان اعتبار برای احداث پارک کودک، پیاده راه سازی  و بهسازی معابر روستاهای البرز اختصاص یافته است.

طبق گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مجموع حدود ۳۰ هزار واحد مسکونی روستایی استان البرز بیش از ۸۰ درصد این واحدها مقاوم هستند.بر این اساس حدود ۶ هزار واحد مسکونی تاکنون از محل کمک ها و تسهیلات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مقاوم سازی شده و مابقی توسط مالکان نوسازی و ایمن سازی شده است. اکنون حدود هشت هزار واحد مسکونی غیر مقاوم در روستاهای البرز وجود دارد که سالانه ۸۵۰ واحد آنها با استفاده از تسهیلات بنیاد مسکن مقاوم سازی می شوند و برای مقاوم سازی تمام آنها چشم انداز ۱۰ ساله ترسیم شده است. همچنین طبق گزارش شرکت گاز استان البرز بیش از ۹۰ درصد روستاهای استان از نعمت گاز بهره مند هستند ضمن آنکه ۱۶۰ روستا به لحاظ آبرسانی تحت پوشش شرکت آبفا قرار دارند که مشکلی  در تامین آب ندارند، آبرسانی به مابقی روستاها توسط بخش خصوصی انجام می شود. موضوع مهم اینکه بخش عمده روستاهای استان البرز به خاطر وضعیت جغرافیایی و آب و هوا هدف گردشگری قرار دارند.

اکنون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان البرز با اجرای طرح هادی و مقاوم سازی خانه های روستایی درصدد رونق صنعت گردشگری و تولیدات روستائیان است. تولید و فروش محصولات باغی ، کشاورزی ، صنایع دستی  در کنار خدمات گردشگری مهمترین منابع درآمدی روستائیان استان البرز هستند.

این استان ۲۸۸ روستا دارد که ۲۶۲ روستای آنها بالای ۲۰ خانوار بوده و در مجموع جمعیت روستایی البرز حدود ۱۶۰ هزار نفر است.

اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری  و صنایع دستی استان البرز تاکنون مجوز راه اندازی ده ها واحد بومگردی در روستاهای البرز صادر کرده است.