۹۵ هزار متر مربع به فضای سبز کرج افزوده شد

۹۵ هزار متر مربع به فضای سبز کرج افزوده شد
شناسه خبـر : ۱۱۲۷۸۴ پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۶

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی کرج اعلام کرد: با تکمیل ۳۲ پروژه طی سال گذشته ۹۵ هزار۵۷۵ متر مربع به فضای سبز این کلانشهر افزوده شد.

جواد چپردار با اشاره به اهمیت و ضرورت نگاه به سلامت و حفظ پاکیزگی محیط زیست عمومی گفت: سال ۱۴۰۱ طراحی ۵۴ بوستان محلی و شاخص در کلانشهر کرج کلید خورد که ۳۲ پروژه آنها به وسعت ۹۵ هزار و ۵۷۵ متر مربع به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: در این بازه زمانی ۱۸ ابینه و ۱۸ طرح مبلمان و المان شهری در بوستان های کرج مورد بهره برداری واقع شد.

چپردار گفت: حفظ و توسعه فضاهای سبز و ایجاد پارک محله ای با اولویت مناطق کم بهره از سال گذشته به عنوان مهمترین برنامه مدیریت شهری کرج دنبال شده است.

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر کرج با بیان اینکه سال گذشته اولین بودجه متعلق به شورای ششم با هوشمندی شورا و تلاش مدیران شهری کرج به طور صددرصد محقق شد، افزود: بخشی از این بودجه در توسعه فضای سبز،پاکیزگی محیط زیست و مدیریت پسماند هزینه شد.

وی گفت: احداث و بازسازی ۷۲ چشمه سرویس بهداشتی در مکان های عمومی کرج از دیگر اقدامات بوده که در سال ۱۰۴۲ نیز در ردیف بودجه، مدیران مناطق مجاب به احداث و تامین نیاز عمومی و بیش از مجموع این موارد شده اند.

چپردار اظهار کرد: در زمان حاضر نیز پنج پروژه با مساحت کل ۹۳ هزار و ۸۰۰ متر مربع فضای سبز و تفریحی در کلانشهر کرج در دست اجرا داریم.

وی با بیان اینکه سال گذشته در حوزه صیانت از محیط زیست و فضای سبز شهری کرج پرونده های زیادی در کمیسیون ماده هفت در جذب عوارض و حفظ و توسعه فضای سبز با هدف صیانت از منافع کلانشهر بررسی شد و گفت: در حوزه حفظ و توسعه فضای سبز شهری کوتاه نخواهیم آمد و دست درازی یا کاستی ها در این بخش را تا حد ممکن مدیریت خواهیم کرد.

۹۵ هزار متر مربع به فضای سبز کرج افزوده شد

رییس کمیسیون شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به اینکه سرانه فضای سبز این کلانشهر در ادوار گذشته شورا به درستی برآورد و بیان نشده است ، افزود: از آنجا که کلانشهر کرج در سال های گذشته خود دارای ماهیت باغ شهری یا خانه باغ های وسیع بوده و امروز متاسفانه بخش زیادی از این درختان،باغ ها و فضاهای سبز در توسعه شهرسازی، پروژه های عمرانی، خدماتی و رشد بی رویه جمعیت از بین رفته است.

وی گفت: در واقع توسعه شهری سبب محدودیت و تقلیل فضای سبز و باغ های این کلانشهر شده است که این میزان تقلیل در سرانه های اعلانی از سوی مدیریت شهری ملحوظ یا محاسبه نمی گردد، با آنکه آمار توسعه سرانه فضای سبز در ادوار شورا یا مدیریت شهری صعودی گزارش می شود و با توجه به سبقه باغ شهری و زیست بوم این شهر در حقیقت سهم سرانه ها در مجموع نازل گردیده است.

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر کرج تاکید کرد: بر همین اساس اجرای پروژه های عمرانی تنها با پیوست زیست محیطی امکانپذیر است و اگر در اجرای یک پروژه ترافیکی، عمرانی یا حتی ساخت و ساز جاری ناچار به جابجایی درختان یا حتی تخریب فضای سبز شویم تعهد نموده ایم تا همزمان چند برابر آن غرس نهال انجام و فضای سبز جدید در مکان دیگر شهر احداث شود.

وی یادآور شد: حفظ و توسعه بوستان های تفریحی و ایجاد پارک های محلی، نگهداری حیات وحش برای زیباسازی شهری و آشتی بین مردم، طبیعت و حیات وحش از اولویت های مدیریت شهری کرج است .

چپردار گفت : بر این اساس احداث اکو پارک ملی، توسعه پارک محیط بان، افزایش گونه های جانوری،گیاهی در این پارک، سایر بوستان ها و تثبیت منابع طببعی این شهر به عنوان یک برنامه زیست محیطی به طور جد دنبال می شود.

وی تاکید کرد: برای اسکان،گردشگری و میهمان پذیری در اکو پارک به مدیریت شهری کرج تکلیف شد تا امکان مشارکت،سرمایه گذاری و احداث را برای بخش خصوصی و در جهت منافع و رفاه مردم این شهر و مسافران سایر استان ها فراهم و محقق نمایند.

نویسنده : آمنه شکوهی

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz