دستگاه های کم کار کشور در حوزه آلودگی هوا به مراجع قضایی معرفی شدند

دستگاه های کم کار کشور در حوزه آلودگی هوا  به مراجع قضایی معرفی شدند
شناسه خبـر : ۱۱۲۵۸۷ یکشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۴

رییس سازمان بازرسی کشور گفت: برخی از دستگاه های اجرایی کم کار کشور در حوزه آلودگی هوا به دلیل ترک فعل به مراجع قضایی معرفی شدند.

ذبیح الله خداییان روز شنبه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل بازرسی استان البرز و افتتاح ساختمان این اداره کل در کرج افزود: حقوق عامه دربخش های مختلف است که از جمله آن می توان به هوای پاک اشاره کرد .

وی ادامه داد: قانون هوای پاک به تصویب رسیده اما متاسفانه برخی از دستگاه های اجرایی در انجام تکالیف خود در این زمینه کوتاهی داشتند که با مشکل آلودگی هوا در کلانشهرها مواجه شدیم.

خداییان گفت: تکالیف دستگاه های اجرایی در این زمینه احصا شده و عملکرد آنها در بحث آلودگی هوا مورد راستی آزمایی قرار گرفته است؛ یکی از امور دستور کار قوه قضاییه احیای حقوق عامه است که در این استان اقدامات خوبی صورت گرفته است .

وی بیان کرد: منابع ملی و اراضی دولتی متعلق به مردم هستند و افرادی که اقدام به تغییر کاربری و تجاوز به حریم رودخانه ها می کنند مورد پیگیرد قانونی قرارمی گیرند .

دستگاه ها در حمایت از قانون خانواده و جوانی جمعیت نیز تکالیف دارند

خداییان ادامه به بحث قانون خانواده و جوانی جمعیت اشاره کرد و گفت: این مهم از سالهای قبل توسط رهبر معظم انقلاب هشدار داده شد و قانون آن به تصویب رسیده است که تکالیفی نیز در این زمینه برعهده دستگاه های اجرایی گذاشته شد.

وی اضافه کرد: قوه قضاییه و سازمان بازرسی با جدیت این مهم را دنبال می کنند و در دستور کار این سازمان قرار گرفته است ؛ برخی از دستگاه های اجرایی در بحث قانون خانواده و جوانی جمعیت خوب عمل نکردند و اعتبارات را مورد بهانه قرار دادند در حالی که نیاز به اعتبار چندانی هم نداشتند و با مدیریت جهادی و دلسوزی می توانستند اقدامات موثری داشته باشند.

وی تاکید کرد: مبارزه با مفاسد اقتصادی در این دوره به جد دنبال می شود و با مفسدان برخورد قاطع صورت می گیرد بنابراین در این موضوع مهم اطاله دادرسی کمتری داریم و شعب ویژه ای نیز تشکیل شده است .

با دانه درشت ها و یقه سفیدها برخورد قاطع می شود

خداییان گفت: بدون جوسازی و فضای تبلیغاتی سعی می شود با دانه درشت ها و یقه سفید های مفاسد اقتصادی برخورد قاطع به عمل آید چرا که یکی از و ظایف قوه قضاییه در این دوره توجه جدی در اجرای صحیح قانون است و برای این وظیفه براساس قانون اساسی سازمان بازرسی تشکیل شده که براجرای صحیح قانون و نظارت برحسن اجرای آن در تلاش است .

پرونده های سازمان بازرسی خارج از نوبت رسیدگی شود

رییس سازمان بازرسی کشور در ادامه خواستار رسیدگی به پرونده های ارسالی این سازمان به مراجع قضایی خارج از نوبت شد و افزود: این سازمان به دلیل نظارت برحسن اجرای قانون باید هرچه سریع تر به پرونده های آن رسیدگی شود تا دچاراطاله دادرسی نشود .

وی تا کید کرد: اگرمصوبه ای را سازمان بازرسی خلاف قانون تشخیص بدهد از دیوان عدالت اداری می تواند ابطال را بخواهد و درسال جاری ده ها مورد دراین زمینه ابطال مقررات و مصوبه را داشتیم .

خداییان با تاکید بر پیشگیری از جرایم گفت: سازمان بازرسی چشم بینای نظام است و نظارت به روز در اجرای قانون دارد بنابراین اگر جایی قانون به خوبی اجرا نشد به موقع تذکر می دهد .

دشمنان در تلاش برای فشار به مردم از طریق معیشت هستند

رییس سازمان بازرسی کشور در ادامه گفت: دشمنان پس از تحریم ها، جنگ نرم ، جنگ تحمیلی و جنگ اقتصادی اکنون وارد جنگ ترکیبی علیه نظام اسلامی شده اند و به دنبال فشار به مردم از طریق معیشت هستند ؛ آنها تلاش می کنند بین مردم و مسوولان فاصله بیندازند و دیدیم مردم در ۲۲ بهمن امسال با حماسه حضور خود توطئه دشمنان را نقش برآب کردند.

وی تاکید کرد: مردم در این ۴۴سال پای آرمان های انقلاب ایستاده اند و به برکت خون شهدا به تکالیف خود عمل می کنند اما مسوولان نیز باید به وظایف خود عمل کنند چراکه مردم همیشه در صحنه های مختلف از جمله انتخابات و راهپیمایی ها برای حمایت از نظام اسلامی هستند.

خداییان گفت: امروز دشمن به دنبال فشار و درتنگنا قراردادن مردم است بنابراین وظیفه ما در بخش های اجریی و قضایی آن است که بسیج شویم و برای رفع مشکلات اقتصادی باید از بخش خصوصی حمایت کرد .

وی اضافه کرد: امروز افرادی داریم که از خارج از کشور حاضر هستند سرمایه خود را به داخل بیاورند و ایجاد اشتغال و ثروت داشته باشند؛ بنابراین وظیفه ما آن است که کسب و کار را بهبود بخشیم و اگر کسی سرمایه گذار است پشت در اتاق مدیران ساعت ها معطل نماند.

وی بیان کرد: آنقدر سرمایه گذار معطل نماند که خسته از کاغذبازی شده و در نهایت از سرمایه گذاری منصرف شود بنابر این امنیت را برای سرمایه گذار فراهم کنیم چرا که جوانان ما به اشتغال و کار نیاز دارند و اشتغال مانع از بسیاری از جرایم و مفاسد می شود.

رییس سازمان بازرسی کشور اضافه کرد: باید از بخش خصوصی حمایت کرد و امروز ستاد اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه در این راستا تشکیل شده تا از تولید و دانش بنیان ها حمایت کند؛در همین زمینه ۸۵ جلسه درحوز دانش بنیان داشتیم و صدها کارخانه و بنگاه اقتصادی با حمایت از ستاد اقتصاد مقاومتی فعال شده است .

وی گفت: آمادگی داریم تا در استان ها هر سرمایه گذاری که نیاز به حمایت داشته باشد را مورد همراهی قرار دهیم .

خداییان با تاکید بر برخورد با مسوولان کم کار در ارایه خدمت بیان کرد: از مسوولان پاکدست و پرتلاش نیز حمایت می شود چرا که ما فقط نباید به دنبال کشف جرم باشیم .

رییس سازمان بازرسی کشور گفت: اول مسوول و مدیر باید قانون را رعایت کند و پس از آن انتظار رعایت قانون از دیگران را داشته باشد؛ رسانه ها و مردم باید به مسوول دسترسی داشته باشند چراکه اگر مردم و رسانه نظارت کنند هیچ مدیری نقض قانون نخواهد کرد .

خداییان اظهار کرد: مسوولان تاکید بر شفافیت داشته باشند و دولت الکترونیک نیز در همین زمینه تشکیل شد قانون پیش بینی استعلام و مجوزهای الکترونیک را داریم اما چند درصد این قانون اجرایی شده است؟ مدیری که به تکالیف خود عمل نکند به دستگاه قضا معرفی می کنیم .

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت : مدیرکل جدید بازرسی استان البرز مدیری توانمند و دارای سابقه مسوولیت های بازرسی در استان های گلستان و سمنان است و مردم از عملکرد او رضایت دارند.

مدیرکل جدید بازرسی استان البرز نیز گفت: درتلاش هستم مدیر میدانی باشم نه کارتابلی و بار را از دوش مردم بردارم .

محمد تقی حاجی مشهدی افزود: باهم افزایی و تعامل با تمام دستگاه های اجرایی تلاش می شود اقدامات موثری دراستان البرز صورت گیرد .

وی بیان کرد: تا جایی که بتوانم از تمام تجارب بهره می برم و اصل پیشگیری از جرایم را نیز مدنظر دارم.

در این مراسم از تلاش های احمد علی آبادی فراهانی مدیرکل پیشین بازرسی استان البرز قدردانی شد.

همچنین ساختمان جدید اداره کل بازرسی استان البرز به صورت رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت.

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz