کاربران مجازی به هویت واقعی سایت های درج آگهی توجه کنند

کاربران مجازی به هویت واقعی سایت های درج آگهی توجه کنند
شناسه خبـر : ۱۱۲۵۵۲ یکشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۶

رییس پلیس فتا البرز از کاربران خواست با توجه به فرا رسیدن شب عید در خریدهای مجازی به هویت واقعی سایت های درج آگهی توجه کنند تا مورد کلاهبرداری قرار نگیرند.

سرهنگ رسول جلیلیان گفت: کاربران از افرادی خرید کنند که امکان ملاقات حضوری آن‌ها پیش از انجام معامله فراهم باشد و قبل از خرید، کالا را با دقت موردبررسی قرار دهند.

وی اضافه کرد: خریداران اجناس هنگام خرید ، فاکتور و جعبه اصلی کالا را دریافت کرده و به یاد داشته باشند که سریال جعبه و نوع کالا یکی باشد تا اصالت کالا مشخص شود.

وی تاکید کرد: کاربران موقع خرید قبل از اطمینان به صحت اطلاعات ارائه شده فروشنده، اقدام به واریز وجه نکنند و حتی‌الامکان خرید و فروش‌ها را به صورت حضوری انجام دهند.

جلیلیان بیان کرد: کلاهبرداران با این ترفند، کاربر را به واریز بخشی یا نیمی از هزینه کالا وادار می‌کنند ولی پس از واریز وجه به صورت اینترنتی، دیگر خبری از کالا نیست.

وی گفت: مجرمان سایبری از این بستر سوءاستفاده کرده و با ارائه کالاهای ارزان‌ قیمت با طراحی زیبا و وسوسه‌انگیز با مخاطب شناسی خاص اقدام به کلاهبرداری اینترنتی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ارائه اطلاعات حساب از سوی فروشنده نباید موجب اعتماد کاربران باشد و گاهی اطلاعات شخص دیگری مورد سوءاستفاده قرارگرفته و اقدام به کلاهبرداری خواهند کرد.

جلیلیان افزود: کاربران هنگام خرید از این سایت ها از هویت اصلی آن مطلع شوند چرا که در این فضا تبلیغات غیرواقعی نیز وجود دارد که در برخی از آنها هویت واقعی فروشنده و مکان وی مشخص نیست و کاربران با دقت کافی باید اصالت کالا را مد نظر قراردهند.

رییس پلیس فتا البرز دربخش دیگری ازسخنان از خریداران سایت های مجازی فروش اجناس و کالا خواست، موقع خرید از این سایت ها دقت لازم را داشته باشند.

وی گفت: عده ای فرصت طلب درشبکه های اجتماعی و برخی سایت ها اقدام به درج آگهی های کاذب برای فروش اجناس خود با هدف کلاهبرداری از مردم می کنند که پلیس فتا با همکاری دستگاه قضایی سایت های متخلف را شناسایی و با آنها برخورد قانونی خواهد کرد.

جلیلیان خاطرنشان کرد: متقاضیان خرید کالا از سایت هایی که دارای نماد الکترونیکی هستند اقدام به خرید کنند و هنگام پرداخت وجه از درگاه اصلی اقدام به تراکنش نمایند ضمن آنکه از پرداخت بیعانه در هر شرایطی پرهیز شود .

رییس پلیس فتا البرز بیان کرد: کلاهبرداران در برخی مواقع نیز اقدام به عرضه محصولات دست دوم و بی کیفیت می کنند که کاربران را به سمت درگاه های جعلی سوق داده و مبادرت به سرقت اطلاعات بانکی و در نهایت اقدام به کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز می کنند.

وی تاکید کرد: کاربران در صورت اطلاع از این‌گونه موارد بلافاصله مراتب را از طریق تماس با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا اعلام کنند.

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz