سومین جلسه هم اندیشی فعالان سواد رسانه برگزار شد

سومین جلسه هم اندیشی فعالان سواد رسانه برگزار شد
شناسه خبـر : ۱۱۱۹۹۶ سه شنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

نشست خبری سومین جلسه هم اندیشی فعالان سواد رسانه ، همچنین چهارمین همایش ملی سواد رسانه ای و اطلاعاتی ، در سالن اجتماعات مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با هدف چالش های اخبار جعلی و راهکاری سواد رسانه ای همچنین برگزاری این همایش ملی با حضور مسئولان برگزاری و اصحاب رسانه برگزار شد .

به گزارش شهروندالبرز، حمید ضیایی پرور ، دبیر اجرایی چهارمین همایش ملی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی با اشاره به آنکه در مقررات و ضوابطی که شورا به وزارت فرهنگ اعلام کرده و این وزارتخانه نقش محوری دارد ، گفت : سایر وزارتخانه‌ ها و ارگان‌ ها بر اساس مصوبات این وزارت خانه فعالیت می‌کنند . سند جامع سواد فضای مجازی در دست تدوین است . از این رو مرکز سواد رسانه‌ای در فضای مجازی رویداد هایی را برگزار می‌کند که یکی از آنها این همایش ملی است .

او ادامه داد : رویداد فعالان ۲۹ آبان ماه سال جاری ، در مجموعه فرهنگی_هنری باغ زیبا برگزار می‌شود و کنشگران فضای مجازی با یکدیگر گفتگو خواهند کرد .

منظور از فعالان سواد رسانه‌ ای ، افرادی هستند که : در این حوزه فعال هستند از جمله : معلمان‌ ، کارشناسان ، نویسندگان ، انتشاراتی‌ها همچنین از مولفان گرفته تا اصحاب رسانه و تولیدکنندگان محتوا با موضوع سواد رسانه‌ای و... که حدود ۵۰ هزار نفر در کشور هستند .


حمید ضیایی‌پرور ، در خصوص برنامه‌ های این همایش افزود : بعد از افتتاحیه ، مقامات سخنرانی می‌کنند و ۳ پنل ۹۰ دقیقه‌ای خواهیم داشت ، که با حضور اعضای انجمن سواد رسانه‌ای ، کارشناسان و اساتید برگزار خواهد شد .
همچنین پنل بین‌المللی هم خواهیم داشت ، که مهمانان از مالزی و هند از تجربیات بین‌المللی خود در حوزه سواد رسانه سخن خواهند گفت .

او خاطر شان کرد : چالش‌ های فضای سواد رسانه‌ ای در این رویداد مطرح خواهند شد . برخی از این چالش‌ها ، که قابل حل در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است به این وزارت خانه اعلام خواهد شد .
تبیین چالش‌ها ، موضوعات برای حل و فصل آن طی سال آینده ، هدف اصلی این همایش است .
در ۲۸ دی ماه بخش علمی این همایش ملی فضای مجازی و سواد رسانه برگزار خواهد شد .

به گفته ضیایی‌ پرور ، بیشتر مقالات حول محور اخبار جعلی در فضای مجازی سفارش داده شده است و در حوزه فضای مجازی این موضوع نه تنها در ایران بلکه در عرصه بین‌الملل در نظر گرفته می‌شود .
بلکه انواع ، ادبیات ، نقش و تاثیر ، فرصت‌ها و تهدیدهای اخبار جعلی و هوش مصنوعی و ... ازجمله موضوعاتی هستند که در این همایش به بحث گذاشته می‌شوند .

دبیر اجرایی همایش ملی سواد رسانه‌ای ادامه‌ داد : سواد رسانه ، برای اقشار مختلف در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دست بررسی و پژوهش است .
امیدواریم به زودی منتشر شود .
ضمن آنکه موضوع سواد رسانه‌ای برای مسئولان بسیار اهمیت دار باید صداقت و رفع ابهامات باید در دستور کار قرار گیرد .


دبیر همایش ملی سواد رسانه‌ای همچنین تاکید کرد : در کشور با فقر ادبیات در حوزه سواد رسانه‌ ، روبه رو هستیم و با وجود آنکه این مهم در عرصه بین‌المللی بیش از نیم قرن است که مطرح شده اما در ایران تنها یک دهه است که مطرح شده است .


در ادامه ، سعید پور ابوالقاسم ، معاون محتوایی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تصریح کرد :
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی سواد رسانه‌ در فضای مجازی است و طی ۸ سال اخیر اقدامات خوبی داشته است ، همچنین ۳۰۰ اثر گرافیکی و محتوا در حوزه سواد رسانه‌ای تولید کرده‌ایم .
به پلتفرم‌ ها محتوا ارسال کرده‌ایم و برای تقویت این حوزه فعال بودیم .
توانمندی مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نیز در دستور کار داده ایم .

او در پایان گفت : دوسالانه بودن همایش از آن جهت است که با تولید محتوا و تنظیم سند های بالا دستی ، در دست توسعه سواد رسانه‌ در جامعه هستیم . و در نهایت نشست هایی در استان ها برگزار خواهیم کرد .

 

عکاس: نگار اصغری

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz