به بهانه هفته وقف؛

ترويج موقوفات نوین مهمترین ماموریت رسانه ها

ترويج موقوفات نوین مهمترین ماموریت رسانه ها
شناسه خبـر : ۱۱۱۷۱۱ شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۵

ترویج موقوفات نوین و سوق دادن نیت واقفان به این سمت، مهمترین ماموریت رسانه ها در این حوزه به شمار می رود.

در سال های اخیر با اطلاع رسانی ها و آگاه سازی خوب رسانه ها، روند ثبت موقوفات در این استان شتاب خوبی خواهد گرفت.

بی توجهی واقفان به موقوفات نوین و مطابق نیاز جامعه از جمله مهمترین مشکلات این بخش طی سال های اخیر بوده و جای خالی این امر به خوبی احساس مي شود.

 می توان با اتکا به کار رسانه ای قوی و استفاده از ظرفیت های مطبوعات و خبرگزاری ها، توجه واقفان را به موضوع وقف نوین نیز جلب کرد تا اهداف این بخش نیز در استان البرز محقق شود.

 آشنا نبودن مردم با موضوع وقف از دیگر معضلات این بخش است،حتی برخی مدیران نیز با ماموریت ها و اقدامات حوزه وقف آشنا نیستند که بهبود این امر، وظیفه خبرنگاران حوزه وقف را سنگین تر می کند.

 وقف مشارکتی با همکاری رسانه ها از جمله موارد مورد غفلت در بین خبرنگاران است؛فعالان رسانه ای می توانند   دست به کار شده و به نخستین استان کشور برای اجرای طرح وقف مشارکتی رسانه ای تبدیل شوند.

یکی از مهمترین برنامه های سازمان اوقاف و امور خيريه برگزاری دوره های آموزشی وقف است که اين سازمان درصدد است این طرح را با همراهی فعالان رسانه ای این بخش فعال نمايد.

 فعالیت در حوزه فرهنگی، اقدامی جهادی است که باید برای آن، از همه توان بهره برد که در این صورت، زمینه رسیدن با شتاب به اهداف بهتر فراهم می شود.

 احياء وقف نوين از جمله مهمترین وظایفی است که همه مردم به ویژه رسانه ای ها در این برهه می توانند انجام دهند.

وقف نوین بستری برای توسعه عدالت در کشور است؛عمل امینانه نسبت به موقوفات و واقفان خیراندیش، ترویج سنت حسنه وقف در عرصه‌های نوین به ویژه عرصه‌های علمی، پژوهشی و ترویج دین به شکل مدرن از تأکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان سازمان اوقاف و امور خیریه در اواخر سال 90 است که این تأکیدات وظایف و مسئولیت‌ های سازمان در راستای شناسایی و معرفی عرصه وقف‌های نوین را افزایش می‌دهد.

 برای ترویج فرهنگ وقف لازم است موضوعات جدیدی برای وقف به مردم معرفی شود تا انگیزه‌ها و سلیقه‌های بیشتری در این راستا جذب شوند که در این راستا برخی موضوعات مناسب برای وقف‌های نوین، حوزه‌های پژوهش و آموزش، علوم هسته‌ای، سهام، پزشکی و… است.

 در راستای تحقق نیات جدید در باب وقف، هم‌افزایی رسانه‌های جمعی کشور و سازمان اوقاف امری مهم و الزامی است،رسانه‌ها باید با ابزاری که در اختیار دارند وقف نوین و بسترهای توسعه‌ای آن را در شکل و قالبی جذاب بازگو کنند و به این پرسش پاسخ دهند که چرا جامعه امروز به وقف نیازمند است.

 رسانه‌های جمعی می‌توانند روح خیرخواهی را در آحاد ملت برانگیزند و آثار و برکات موقوفات کشور را در برابر دیدگان مردم ترسیم کنند،رسانه‌ها می‌توانند با تذکر مسئولیت الهی، انسانی و تاریخی نسل حاضر در قبال آیندگان، اهمیت عدالت بین نسلی را که از طریق موقوفات تحقق می‌یابد، بیان کنند.

 رسانه‌ها می‌توانند با برجسته‌سازی نقش کمک‌های مردمی و احترام به واقفان موقوفات گامی بلند در احیای سنت وقف بردارند.

 یکی از راه های بنیادین در ترویج فرهنگ وقف و امور خیریه ایجاد مشوق‌های مالی، فرهنگی و اجتماعی برای واقفان خیراندیش است لذا به هر میزان تکریم واقف و انجام دهنده کار خیر در جامعه فرهنگ شود ترویج لازم برای فرهنگ وقف صورت خواهد پذیرفت، در همین زمینه تسهیل فرایندهای انجام کار در خصوص موقوفات، فرایند وقف و فعالیت‌های وقفی نیز باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که ساز و کار دیگری در این راستا است.// فرزانه سيداسحقی

نویسنده : فرزانه سیداسحقی

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz