نقش دولت، مردم و تشکل های غیر دولتی در کاهش خسارت های سیل

نقش دولت، مردم و تشکل های غیر دولتی در کاهش خسارت های سیل
شناسه خبـر : ۱۱۱۵۱۸ شنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۲

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز گفت:نقش دولت، مردم و تشکل های غیر دولتی در کاهش خسارت های سیل است.

محمدرضا فلاح نژاد مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز در گفتگو با خبرنگار امور رسانه ای دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران در خصوص راههای مقابله با خسارت های ناشی از سیل اظهار کرد: با توجه به محدودیت های اعتبارات دولتی، نقش مردم، سمن ها و تشکل های غیر دولتی در راستای اجرای طرح های آبخیزداری، آبخوان داری، توسعه پوشش گیاهی ازاهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این همیاری می تواند دستگاه های دولتی همچون منابع طبیعی و آب منطقه ای استان البرز را درمقابله با سیل حمایت نماید.

وی ادامه داد: علاوه بر این برای پیشگیری از خسارات ناشی از سیل از اعتبارات ملی و استانی اقداماتی برای کاشت و احداث سدهای کوچک(چک دم) انجام شده و در حال انجام است به همین دلیل خسارت سیل در طالقان، بخش های چندار و آسارا از تهران کمتر بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز افزود: ضمن اینکه با اطلاع رسانی به موقع رسانه ها، سازمان ها همچنین همراهی مردم آمار تلفات جانی و خسارت مالی بسیار کمتر از تهران بود.

وی بیان کرد: جوامع محلی و مسافران باید هشدارهای هواشناسی و مدیریت بحران را در راستای پیشگیری از حوادث ناگوار ناشی از سیلاب را جدی گرفته و از بستر رودخانه ها فاصله مطمئن را داشته باشند.

دکتر فلاح نژاد در خصوص انجام لایروبی ها در مناطق مختلف تصریح کرد: اقدامات لایروبی و آزادسازی مسیر رودخانه ها با  محوریت اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز و همکاری آب منطقه ای، منابع طبیعی، دهیاری ها و راهداری بایستی انجام شود، چراکه تا پایان فصل تابستان به ویژه فصل پاییز و زمستان شاهد وقوع رگبار سیل آسا خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه نواقص فنی در جاده ها و بزرگراه های تازه تاسیس همچون بزرگراه همت، تهران_شمال، غدیر و طالقان در حال برطرف شدن است تا در مواقع وقوع بارش های شدید با مشکل وچالش مواجه نشویم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز متذکر شد: در شهرها نیز، با انجام مطالعات سیلاب های شهری و اختصاص اعتبارات ملی و استانی درصدد هستیم موانع پیش رو برطرف شود.

 

*اجرای طرحهای منابع طبیعی راهکاری برای کاهش صدمات سیل* 

 در ادامه این گفتوگو، دکتر شهرام خلیقی سيگارودي، دانشیار دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران در خصوص وقوع سیل های اخیر در کشور با اشاره به اینکه در چند سال اخیر سیلاب های متعددی در کشور رخ داده و خسارات آن هر ساله رو به افزايش است، اظهار کرد: بارش های شدید و وقوع سیل، در محلی رخ می دهد که شرایط بارندگی برای آن به وجود آید. براین اساس هنگامیکه در یک منطقه شاهد وقوع رگبار سيل آسا هستيم اين هشدار را ميدهد كه در سالهاي آتي نيز امكان تكرار اين واقعه براي آن محل و اطراف آن وجود دارد. به عنوان مثال ميتوان به سيل گلابدره (1366) و امامزاده داود (1401) اشاره كرد كه حكايت از مستعد بودن دامنه جنوبي البرز براي وقوع رگبار و ايجاد سيل دارد.

وی در خصوص خسارت های سیلاب های اخیر در کشور بیان کرد: بارشهای شدید یکی از عوامل خسارت سیل به شمار می آید، اما عوامل دیگری همچون تضعيف پوشش گياهي طبيعي، تغيير كاربري نامناسب و غير اصولي و بی توجهی به حریم رودخانه و تجاوز به مسير طبيعي آن باعث تشدید این مسئله می شود، چراکه سیل یک پدیده کاملاً طبیعی است و ما باید برای زيستن در كنار مسيل ها و رودخانه ها شناخت مناسبي از اين پديده داشته باشيم و بخصوص حریم رودخانه ها را محترم بشماريم.

دانشیار دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران ادامه داد: سازه های آبخیزداری معمولاً براي سیل های با دوره بازگشت ۲۰ و ۲۵ سال و یا حداکثر ۵۰ سال طراحي مي شوند، بدين معني كه در مقابل سيل با دوره بازگشت بالاتر مقاومت نداشته و تخريب خواهد شد. براین اساس باید از محلی که ریسک سیل در آن بالاست فاصله گرفت و اجازه هيچ گونه ساخت و سازي براي محدوده درمعرض سيل صادر نشود.

وی ساخت و سازهای بی رویه و غیر قانونی در بستر رودخانه های مجاور امامزاده داود (ع) را یکی از عوامل وقوع سیل در این منطقه دانست و خاطرنشان کرد: مسقف کردن رودخانه در این منطقه به هيچ وجه كارشناسي نبوده و گرفتگی کانال ها و مسدود شدن آن باعث تشدید وقوع سیل و بروز فاجعه شده است.

 

 

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz