زندگی با ام اس

زندگی با ام اس
شناسه خبـر : ۱۱۱۴۳۳ یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹

در ارتباط با بیماری ام اس متاسفانه اغلب افراد تصور اشتباهی دارند.

به گزارش شهروندالبرز، در ارتباط با بیماری ام اس متاسفانه اغلب افراد تصور اشتباهی دارند. بسیاری بر این باورند که اگر فردی دچاری بیماری ام اس است، الزاماً روی صندلی چرخدار نشسته و قادر به حرکت و انجام امور شخصی خود نمی باشد. در حالیکه برخلاف این تصور بسیاری از افراد مبتلا به ام اس در میان سایر افراد جامعه مشغول به کار بوده و زندگی عادی خود را سپری می کنند.

* ام اس چه تاثیراتی بر زندگی فرد مبتلا می گذارد و زندگی فرد مبتلا چه تفاوتی دارد؟ همانطور که اشاره شد بسیاری از این بیماران یک روال عادی در زندگی دارند اما نیاز است که تحت نظر پزشک مغز و اعصاب قرار داشته باشند تا به صورت دوره ای معاینه شوند و اقدامات لازم صورت پذیرد.

* ام اس و ازدواج: بیماران ام اس می توانند ازدواج کنند. البته از نظر اخلاقی لازم است این مساله را با طرف مقابل خود در میان بگذارند. همسر بیمار باید از ماهیت غیرقابل پیش بینی بیماری، آگاه باشد تا در صورت بروز مشکل بتواند به خوبی در کنار بیمار حضور داشته و حمایت های لازم را داشته باشد.

* ام اس و بارداری: بیماران ام اس در صورت تمایل و تحت نظر پزشک معالج می توانند باردار شوند. در دوران بارداری احتمال حمله کم بوده و در اغلب موارد داروی بیمار قطع می شود.

* ام اس و ورزش: بیماران ام اس می توانند ورزش کنند و تا جائیکه خیلی خسته نشوند فعالیت داشته باشند. در واقع، توصیه می شود ورزش جزئی از زندگی فرد مبتلا به ام اس باشد. چرا که مزایای بسیار زیادی داشته و باعث بهبود سیر بیماری در طولانی مدت می شود.


نویسنده : فاطمه صدر، متخصص مغز و اعصاب

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz