لزوم توزیع خدمات عمومی با رویکرد عدالت اجتماعی

لزوم توزیع خدمات عمومی با رویکرد عدالت اجتماعی
شناسه خبـر : ۱۱۱۳۴۸ یکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۴

مهاجرت از روستا ها ، برای دستیابی به امکانات بیشتر، سبب گسترش شهر ها گردید که این رویه در گذشته و امروز موجب شد عده ای برای به دست آوردن سرپناهی ارزانتر، اقدام به ساخت مسکن در اطراف شهر ها نمایند.

به گزارش شهروندالبرز،  اما موضوعی که در این گزارش بدان خواهیم پرداخت، لزوم برخورداری همه ی شهروندان از امکانات و خدمات به صورت عادلانه است. به طور مثال در بسیاری از شهرها امکاناتی نظیر ادارات، آموزشگاهها ، باشگاهها و مراکز رفاهی در مرکزیت شهر قرار گرفته است و مردم می بایست برای دستیابی به این امکانات روزانه مسیری طولانی را طی کنند و یا از چنین امکانی محروم بمانند.

پیش بینی امکانات در مناطق مختلف یک شهر در طرح های تفصیلی قابل اجرا خواهد بود.

در تعریف طرح تفصیلی  می توان گفت: طرح تفصیلی تنظیم برنامه‌های مفصل و انجام اقدامات جزیی در مناطق و محلات شهری و طراحی آن‌ها است. در طرح تفصیلی، خدمات و فضاهای شهری با مشخص کردن جزییات قابل اجرا تعیین می شود. با استفاده از این طرح‌ها می‌توان برنامه‌های مشخص بخش عمومی را تعیین کرد و این برنامه‌ها را کم‌کم و برحسب اولویت در برنامه‌ریزی اجرایی سالیانه شهرداری منعکس کرد.

مراحل تصویب طرح تفصیلی:

طبق قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، تصویب طرح جامع از وظایف و اختیارات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران است، البته این طرح پس از ارایه پیشنهاد شهردار به شورای اسلامی شهر و تصویب آن در شورای شهر و بررسی در کارگروه های تخصصی مربوط به شورای عالی شهرسازی ارایه شده و پس از تصویب به شهرداری ابلاغ می‌شود. پس از تصویب، طرح تفصیلی برای شهرداری همانند قانون اساسی برای یک کشور است که عدول از آن تخلف محسوب می‌شود.

با اشاره به طرح تفصیلی می توان به این نتیجه دست یافت که حضور کارشناسان زبده در راس مدیریت شهری و برنامه ریزی صحیح،  رابطه و نقش مستقیمی در توزیع خدمات عمومی در شهرها دارد.

نویسنده : زهرا قاسمی

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz