تشویق شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی

 تشویق شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی
شناسه خبـر : ۱۱۱۳۴۳ یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۶

مدیریت صحیح حمل و نقل عمومی جدا از اینکه به کاهش سطح آلودگی هوا کمک می کند، هزینه جابجایی شهروندان را کاهش میدهد، ایمنی سفر را تضمین می کند و به همین ترتیب مزایای دیگری هم دارد اما مشروط برآنکه ناوگان اتوبوسرانی که برای حمل و نقل مهیا گردیده برای تسهیل در حمل و نقل عمومی خود باعث زحمت شهروندان نگردد و به لحاظ کمیت اسباب زحمت مردم را فراهم نسازد تا از طرفی مجبور باشند زمانهای طولانی را در ایستگاهها سپری ساخته و در انتظار اتوبوس بمانند و از طرف دیگر تراکم جمعیت داخل اتوبوسها بویژه در مواقع خاصی چون زمان حال که عدم شیوع یک بیماری مسری رابطه مستقیم با فاصله گذاری اجتماعی دارد باعث گستردگی و همه گیری بیماریهای مهلکی چون کرونا نگردد.

به گزارش شهروندالبرز، همچنین بلحاظ کیفی نیز مبلمان فرسوده و مستعمل داخل برخی از اتوبوس ها و یا نقائص فنی باعث آلودگی صوتی و مانند اینها نگردد و اسباب نارضایتی مردم از دست اندر کاران را فراهم نسازد.

در این بین در سالهای اخیر گاهی مشاهده می شود در اقدامی شایسته اسباب سرگرمی و فرهنگ سازی کتابخوانی با در اختیار گذاشتن کتابچه هایی زمینه فعالیتهای فرهنگی صحیح مانند کتابخوانی را ایجاد می کند.
همچنین در برخی از شهرها که زیرساخت مناسب وجود داشته است به خصوص تهران ، راه اندازی خطوط ویژه اتوبوس سبب تسریع در سرعت جابجایی مسافران شد که شهروندان بیشتری تشویق به استفاده از اتوبوس برای سفرهای درون شهری شدند تا با استفاده از خودروی شخصی باعث ترافیک و آلودگی هوا نگردند.
اما متاسفانه در شهرهایی مانند کلانشهر کرج که فاقد چنین زیرساختی وجود ندارد لازم است از روش های نوین تری استفاده گردد.
البته افزایش تعداد اتوبوس در خطوط مختلف جهت به حد اقل رساندن زمان انتظار ، از مهم ترین راهکار ها برای تشویق مردم جهت استفاده از اتوبوس و وسایل حمل و نقل عمومی در جهت کاهش ترافیک است.

نویسنده : زهرا قاسمی

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz