پیچ و خم تبدیل وضعیت فرزندان شاغل شهدا و جانبازان در البرز/پیمانی‌ها فعلا بلاتکلیفند

پیچ و خم تبدیل وضعیت فرزندان شاغل شهدا و جانبازان در البرز/پیمانی‌ها فعلا بلاتکلیفند
شناسه خبـر : ۱۱۱۲۸۶ شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۸

مدیر کل بنیاد شهید استان البرز گفت: ۲۳۰۰ در البرز تبدیل وضعیت شدند. تفسیر دستگاه های اداری از قانون برای تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری با ابهاماتی مواجه است.

سلیمان رستمیان، مدیر کل بنیاد شهید استان البرز، در خصوص تبدیل وضعیت فرزندان شهدا و جانبازان که در ادارات استان شاغل هستند، گفت: از سال گذشته ۳ هزار و ۴۶۰ نفر مشمول تبدیل وضعیت در کل حوزه استان بودند که از این تعداد  تا کنون ۲ هزار و ۳۰۰ نفر تبدیل وضعیت شدند.

وی‌  در مورد  تبدیل وضعیت هزار و ۱۶۰ نفر از افراد باقیمانده که هنوز تبدیل وضعیت نشدند، گفت: در این خصوص تحلیل و تفسیر دستگاه‌های اداری از قانون با  ابهاماتی روبه روست. در شهرداری‌ها افرادی که با شهرداری قرارداد مستقیم داشتند، تبدیل وضعیت شدند و احکام آنها صادر شد. اما در مورد افرادی که با شرکت‌های پیمانکاری قرارداد دارند، با توجه به مقطعی بودن قراردادشهرداری با شرکت‌ها و اینکه کارگران پیمانکاری  رابطه قراردادی مستقیم  با سازمان ندارند، شهرداری این افراد را مشمول قانون نمی‌داند، پیگیر انجام آن هستیم.

این مقام مسؤول اضافه کرد: در شهرداری‌ها افرادی که مدرک کارشناسی و بالاتر داشتند تبدیل وضعیت شدند و اما افرادی که دیپلم و زیر دیپلم هستند، فرآیند آن در دست پیگیری است. افرادی که تبدیل وضعیت آنها مشکل دارد به واحد اشتغال بنیاد شهید استان مراجعه کنند تا مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد. 

وی در مورد تبدیل وضعیت افراد مشمول در کارخانه سیمان نظرآباد، گفت: ۵۲ نفر واجد شرایط در این کارخانه هستند که  برخی از آنها با کارخانه، قرارداد مستقیم دارند و  تبدیل وضعیت آنها مشکلی ندارد. اما در مورد افرادی که در کوه با پیمانکاران کار می‌کنند،  کارخانه سیمان نیز به بهانه نبودن قرارداد مستقیم با این افراد در خصوص تبدیل وضعیت آنها اقدام نمی‌کند. با توجه به اینکه کارخانه سیمان نیمه دولتی است، در این راستا مکاتباتی با شستا انجام شده تا پاسخی قانع کننده در این خصوص بدهد. و همه باید تبدیل وضعیت شوند.

سلیمانی تصریح کرد: قانون تبدیل وضعیت شفاف و مشخص است و مشمول همه موضوعات می‌شود و دستگاه‌هایی که قانون را  اجرا نکنند، از مراجع مربوطه  پیگیری می‌کنیم، هرکسی مشمول قانون باشد، تبدیل وضعیت می‌شود؛ مگر کسانی که مشکل قانونی داشته باشند و یا قرارداد با پیمانکاران جزء و کوتاه مدت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه تبدیل وضعیت ایثارگران به بنیاد شهید مربوط نمی شود، گفت: فقط تبریل وضعیت فرزندان جانبازان و شهدا به بنیاد شهید  مربوط می‌شود.‌ ارتباط ایثارگران با نیروهای مسلح است که گردش کار و استعلامات آنها زمانبر است و هیچ ارتباطی با بنیاد شهید ندارد. ایثارگران برای دریافت کارت ایثارگری باید به واحد ایثارگران ارتش در لویزان مراجعه کنند. 

مدیرکل بنیاد شهید البرز با تاکید بر اینکه قوانین تعریف شده برای جانبازان برای همه جانبازان در سازمان‌های مختلف یکسان است، اظهار کرد: فرقی ندارد که جانباز  وابسته به کدام سازمان بوده، سپاهی یا ارتشی باشد، قانون برای همه جانبازان یکسان است.‌ 

وی اضافه کرد: قانون جامع خدمات رسانی برای جانبازان زیر ۲۵ درصد شرایط خاصی تعریف کرده است.‌ برای استفاده از معیشت مستمری ماهیانه،  افرادی که بر اساس قانون توسعه پنجم و ماده ۸۷ توسعه ششم تحت پوشش قرار گرفتند، از دهک‌های بالا نباشند، شاغل نبوده و درآمد مستقل نداشته باشند، مشمول معسری می‌شوند.


به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz