آزادسازی بستر رودخانه ها موجب کاهش خسارت سیل در البرز شد

آزادسازی بستر رودخانه ها موجب کاهش خسارت سیل در البرز شد
شناسه خبـر : ۱۱۱۲۶۵ پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲

رییس کل دادگستری البرز گفت: آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های استان که با دستور رییس قوه قضائیه از ۲۷ دی ماه سال گذشته به صورت جهادی در استان آغاز شد یکی از علل مهم کاهش آسیب‌ها و خسارات سیل و بارش های شدید اخیر بوده است.

«حسین فاضلی هریکندی»  با اشاره به اینکه استان البرز با وجود رودخانه‌های متعدد و همچنین در معرض بارش های شدید، جزو استان‌های دارای کمترین آسیب بوده است گفت: آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های استان که به عنوان یک اقدام جهادی با آزادسازی رودخانه کرج با دستور رییس قوه قضائیه از ۲۷ دی ماه سال گذشته در استان البرز آغاز شد یکی از علل مهم کاهش آسیب‌ها و خسارات سیل و بارش های شدید بوده است.

وی افزود: رییس قوه قضائیه در این دستور که در جلسه شورای عالی قوه قضائیه و نیز نشست شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال مطرح شد، مدیریت منابع آبی و زمین و اصلاح بهره‌برداری از این منابع را از جمله موضوعات بسیار حائز اهمیت دانسته بود که بی‌توجهی و غفلت از آن‌ها موجبات بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیر می‌شود.

فاضلی هریکندی با اشاره به آزادسازی ۸۵هزار و ۵۰۶ متر مربع از بستر رودخانه‌های استان پس از دستور رییس قوه قضائیه و تخریب بناهایی که در این محدوده قرار داشتند، متذکر شد: فقط در رودخانه کرج در مورد دستگاه های حاکمیتی و دولتی که ۲۳ بنا داشتند تاکنون ۲۱ ساختمان به طور کامل رفع تصرف شد.

وی اضافه کرد: در مرحله دوم اجرای این طرح که اختصاص به اشخاص حقیقی و رستوران‌داران دارد برای مالکانی که داوطلبانه اقدام نکرده‌اند چندین مرتبه اخطار صادر شده است.

فاضلی هریکندی به تخریب کامل ۲ رستوران در بستر رودخانه کرج در سیل اخیر اشاره کرد و گفت: این رستوران ها به جهت اینکه در بستر رودخانه کرج احداث شده بودند در طرح آزادسازی و تخریب قرار داشتند و علی رغم صدور ۲اخطار برای رفع تصرف، مالکان این رستوران ها اقدام به آزادسازی داوطلبانه نکرده بودند.

وی اظهار داشت: با سیل اخیر به صورت کامل تخریب شدند که نشان می دهد قطعا اگر آزادسازی‌ها انجام نمی‌شد این سیل که بر اساس برآوردها حجم بارش ها بسیار زیاد بوده می توانست خسارات جبران ناپذیر انسانی در پی داشته باشد.

وی میزان آزادسازی حریم و بستر رودخانه های استان از ابتدای سال قبل تاکنون را ۱۶۹ هزار و ۱۴۰ مترمربع بیان و ابراز امیدواری کرد با آزادسازی کامل رودخانه کرج، یکی از مطالبات تاریخی مردم استان در خصوص بهره مندی از مواهب این رودخانه و همچنین کنترل آب های روان در این منطقه محقق شود.


به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz