سامانه ملی «باروری سالم» راه اندازی می‌شود

سامانه ملی «باروری سالم» راه اندازی می‌شود
شناسه خبـر : ۱۱۱۱۵۱ شنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۳

سخنگوی وزارت بهداشت از راه اندازی سامانه ملی «باروری سالم» با هدف هوشمندسازی خدمات بهداشتی - درمانی حوزه سلامت مادران باردار و درمان ناباروری خبر داد.

پدرام پاک آیین ،سخنگوی وزارت بهداشت از راه اندازی سامانه ملی «باروری سالم» با هدف هوشمند سازی خدمات بهداشتی – درمانی حوزه سلامت مادران باردار و درمان ناباروری خبر داد.

 وی افزود: چیزی تحت عنوان «گشت بارداری» در مراکز بهداشتی و‌ درمانی وجود ندارد و همه خدمات بهداشتی، درمانی و‌ مشاوره‌ای درباره بارداری و درمان ناباروری در سطوح مختلف توسط پزشکان، ماماها و بهورزان به طور حضوری یا از طریق سامانه یکپارچه باروری سالم ارائه می‌شود.

 سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اجرای ماده ۵۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، افزود: این وزارتخانه برای حمایت از سلامت مادر باردار، ارتقاء مراقبت‌های بهداشتی در دوران بارداری، زایمان ایمن و  هوشمند سازی خدمات بهداشتی درمانی حوزه سلامت مادران اقدام به راه اندازی سامانه‌ای ملی  و یکپارچه کرده است.

پاک آیین تصریح کرد: در این سامانه،  اطلاعات مادران باردار و همین طور افراد نابارور و خدماتی که  مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاهها، مراکز درمان ناباروری و مراکز تصویربرداری در بخش دولتی و خصوصی به  اشخاص ارائه می‌کنند، ثبت و ارزیابی می‌شود. 
 
سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اتصال این سامانه الکترونیک به سامانه‌های نظام پزشکی، بیمه‌ها، ‌سامانه «سپاس » و سامانه «سیب »که  بانک اطلاعاتی مرجع سلامت به شمار می‌آید، همچنین آزمایشگاهها و مراکز تصویربرداری، تصریح کرد: سامانه حاضر، سامانه‌ای پیشرو برای  ارتقای مراقبتها و خدمات مبتنی بر سلامت مادر و کودک  از یک سو و‌ مؤثرسازی درمان ناباروری از سوی دیگر است. 
 
وی با رد برخی شایعات گفت: چیزی تحت عنوان «گشت بارداری» در مراکز بهداشتی و‌درمانی وجود ندارد و همه خدمات  بهداشتی، درمانی و مشاوره‌ای درباره بارداری و درمان ناباروری در سطوح مختلف توسط پزشکان، ماماها و بهورزان به طور حضوری یا از طریق سامانه یکپارچه باروری سالم  ارائه می‌شود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از اظهارات خود به امکانات سامانه باروری سالم اشاره و تصریح کرد: کاربران اعم از مادران باردار و افراد نابارور از طریق این سامانه خدمات مشاوره‌ای تلفنی رایگان و  پیامک های مراقبتی دریافت خواهند کرد.

وی با تکذیب برخی شایعات مبنی بر ارتباط بین این سامانه و تغییر در مرجع صدور مجوز سقط جنین، گفت: پیش از ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت هم  سقط جنین جز در مواردی که به موجب قانون استثنا شده است، ممنوع بود، نه در اختیار والدین و یا پزشکان. در واقع این موضوع همواره در صلاحیت مراجع قضایی قرار داشته و از طریق پزشکی قانونی صورت می‌گرفته و نظام سلامت در این مورد ذیصلاح شناخته نمی‌شده است.
 
 سخنگوی وزارت بهداشت با ارائه توضیحاتی بیشتر درباره سامانه ملی باروری سالم، ادامه داد : از زمانی که مادر باردار به پزشک مراجعه می‌کند و درخواست آزمایش یا سونوگرافی صورت می‌گیرد، نتایج  در این سامانه  ثبت و مجموعه اقدامات در آن  بارگذاری می شود.
 
 وی با بیان اینکه یکی از امکانات این سامانه،، پنل یکپارچه نسخه نویسی الکترونیک است، گفت‌:  پزشکان صرفنظر از این که بیمار آنها تحت پوشش کدام یک از بیمه‌ها باشد، می‌توانند با امضای دیجیتال از خدمات یکپارچه این سامانه استفاده کنند.
 
  پاک آیین سیاست وزارت بهداشت در حوزه جمعیت را  آسان سازی و ارزان سازی  دسترسی   مادران به ویژه در دوره بارداری و شیردهی به تسهیلات و خدمات مشاوره‌ای پزشکی و گسترش پوشش بیمه‌ای هزینه‌ زایمان آنها دانست و‌ گفت: درمان ناباروری و تقویت نهادها و مؤسسات تخصصی این حوزه از اولویت‌های وزارت بهداشت  است.
 
 سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از برنامه این وزارتخانه برای توسعه مراکز درمان ناباروری خبر داد و افزود: در هر نقطه‌ای که دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد، دست کم یک مرکز سطح دو   درمان ناباروری ایجاد می‌شود تا دسترسی مردم به این خدمات آسان و ارزان شود. 

وی گفت: خوشبختانه کمتر از ۲۵ درصد زوجین نابارور نیازمند درمان تخصصی مانند آی وی اف هستند و بخش بیشتری از آنها با درمان ساده‌تر، فرزندآوری خواهند داشت.

 پاک آیین عقیم ‌سازی دائم زنان و مردان و یا مواردی را  که احتمال برگشت ‌پذیری در آنها ضعیف یا بسیار دشوار باشد، به دلیل عوارض پزشکی  مطابق قانون ممنوع  خواند و‌ اضافه کرد: مواردی که بارداری برای مادر اولا خطر جانی یا عوارض جسمی جدی داشته باشد، ثانیا راه دیگری نداشته و ثالثا دفع ضرر با پیشگیری‌های موقت ممکن نباشد، از این قاعده مستثناست.


به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz