رییس کل دادگستری استان البرز:

اقدامات پیشگیرانه سبب ساز کاهش پرونده های ورودی به دادگستری البرز

اقدامات پیشگیرانه سبب ساز کاهش پرونده های ورودی به دادگستری البرز
شناسه خبـر : ۱۱۱۰۳۸ یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۹

نشست خبری دکتر حسین فاضلی هریکندی رییس کل دادگستری استان البرز به مناسبت هفته قوه قضاییه در محل دادگستری البرزبرگزار شد.

به گزارش شهروندالبرز، رییس کل دادگستری البرز با بیان این که اصحاب رسانه گوش،شنوا و چشم‌بینا و زبان گویای جامعه هستند و همچنین تبریک هفته قوه قضاییه اظهار کرد: ما در دستگاه قضا همین دیدگاه را داشته و موضوعات را با همین نگاه دنبال می کنیم.

فاضلی هریکندی با اشاره به فرمایشات مقام‌معظم‌رهبری در دیدار با مسوولان قوه قضائیه و شهدای هفتم‌تیر در سال گذشته در زمینه شهید بهشتی بیان کرد: ایشان حق بزرگی بر گردن کشور دارند و آن‌ ‌پایه‌گذاری قوه قضائیه است.

وی تصریح کرد: راهبردهای،۱۵ گانه ریاست قوه که ابلاغ گردیده که در اجرای آن برنامه های عملیاتی تدوین و عملیاتی شده است.

این‌مسوول در زمینه حوزه عملکردی دادگستری البرز گفت: در حوزه رسیدگی به پرونده های قضایی و حل وفصل خصومات در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۶۴۷ هزار ۶۹۴ پرونده وارد در استان شده که ۸۱۱ هزار ۳۴۵ پرونده ورودی پرونده ها در مجموعه دادگستری البرز بوده است.

هریکندی اظهار کرد: ۶۶۹ هزار و ۳۰۶ نفر از جمعیت استان به جهت دعاوی،حقوقی و کیفری در دستگاه قضایی بوده اند.

رییس کل دادگستری استان البرز بیان کرد: تعداد ۱۰۵ هزار و ۲۶ در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۹ تا ۱۳۹۸، ۲۰ در صد پرونده ورودی داشته ایم. و نسبت به سال ۹۹ تا سال ۱۴۰۰ ، ۴ درصد کاهش ورودی پرونده داشته ایم.

وی تصریح کرد: در سال ۹۹، ۷۶۱ هزارو ۴۶۵ پرونده رسیدگی،و منتهی،به صدور حکم شد و در سال ۱۴۰۰ علی رغم افزایش،ورودی ۸۰۹ هزار و ۸۱۰ پرونده رسیدگی شد و نسبت به سال ۹۹ ، ۶ درصد رسیدگی پرونده ها افزایش یافته است.

این مسوول در زمینه ابلاغ الکترونیک گفت: بحث استفاده از سامانه ها به دستگاه قضایی ابلاغ شد که انقلابی در رسیدگی به پرونده‌های های قضایی ایجاد کرد.

رییس کل دادگستری البرز اظهار کرد:از،۱۱ درصد ابلاغ ها در سال ۱۴۰۰ ، ابلاغ های،ما برای رسیدگی و پیگیری و ... به ۸۹ درصد در سال ۱۴۰۰ رسید.

هریکندی در زمینه کمیسیون های،شبه قضایی بیان کرد: حضور موثر نمایندگانی از دستگاه قضا در کمیسیون ها رسیدگی می شود و حضوری موثری دارند از جمله در کمیسیون های،ماده ۱۰۰.

وی تصریح کرد: در خصوص پرونده های خاص قرارگاه های پیگیری ایجاد شده است، از جمله در موضوعات قتل،موضوعات ناموسی، تجاوز ، پرونده های،کثیرالشاکی در‌این قرارگاه پیگیری می شود.

هریکندی رسیدگی به برخی پرونده ها به صورت ویدئو کنفرانس،به دلیل پراکندگی شکات گفت: رایی هایی،که صادر شده در این پرونده ها در قرارگاه های،پیگیری مورد توجه قرار گرفته است.

هریکندی گفت: میانگین وارده به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در پرونده های سرقت در سال ۹۸ در استان ۸۷ پرونده بوده که در آن‌زمان متوسط کشوری ۷۵ فقره بود که پرونده ها،بالاتر از میانگین کشوری بوده است.

وی افزود: در‌ این خصوص استان دارای رتبه ۸ کشوری از حیث،بیشترین‌ پرونده سرقت بوده که با توجه به فعالیت هاي پیشگیری در سال ۹۹ پرونده ها به ۷۸ فقره رسید و در سال ۱۴۰۰ این تعداد از حیث،کاهش به،۷۰ پرونده نزول پیدا کرده و خوشبختانه رتبه ما در کشور به ۱۹ رسید که این امر در ادامه از رتبه ۸ در سال ۹۸ در سال ۱۴۰۰ به رتبه ۱۹ رسیدید که این کاهش به علت سختگیری ها در حوزه پیشگیری و اقدامات مقابله ای صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: این‌نقطه نقطه ایده آل ما نیست و در تلاش هستیم شاهد کاهش بیشتری در این زمینه باشیم.

رییس کل دادگستری با اظهار این که در سال ۱۴۰۰ در رتبه ۲۰ در حوزه کشف سرقت رسیده ایم که این امر در نوع خود ارزشمند است گفت: در این راستا در حفظ حقوق عامه نیز دادگستری البرز مورد تشویق قرار گرفته است.

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz