سردار حسینی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان البرز:

نقش آفرینی نهاد خانواده ها در پیشگیری از ابتلا به مواد مخدر مورد توجه قرار گیرد

نقش آفرینی نهاد خانواده ها در پیشگیری از ابتلا به مواد مخدر مورد توجه قرار گیرد
شناسه خبـر : ۱۱۱۰۳۷ یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۹

نشست خبری سردار حسینی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان البرز با اصحاب رسانه به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر در محل این اداره با حضور محمدی مدیرکل بهزیستی استان و اصحاب‌ رسانه برگزار شد.

به گزارش شهروندالبرز، در این نشست سردار حسینی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ضمن تبریک هفته قوه قضاییه گفت:شعار این هفته، همه با هم نه به اعتیاد، یاریگر هم باشیم است.

وی با بیان اینکه همه باید در دایره ای که وجود دارد وارد شوند و به مسوولیت های خود عمل کنند، افزود: شهرداری ها و اداره کل ارشاد باید در زمینه فرهنگ سازی های،آثار مواد مخدر در سطح جامعه پای کار بیایند و کمک کنند تا این بلای خانمان سوز ریشه کن شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان البرز با بیان اینکه خانواده ها نقش بسیار مهمی در تربیت فرزندان دارند و می توانند آنها را کنترل کنند، گفت: قول هایی که سال گذشته برای کمپ ماده ۱۶ دادیم‌ خوشبختانه محقق شد و مراقبت های بعد از خروجی را نیز انجام داده ایم.

وی با اشاره به اینکه درمان اولیه معتادان 3 ماه طول می کشد و بعد از 3 ماه مددجویان وارد مقوله اشتغال و شغل می شوند، اظهار کرد: تا کنون 1800 نفر بهبود یافته داشته ایم که مراقبت های بعد از خروج آنها را عهده دار شده ایم، بیان کرد: در بحث خدمات اجتماعی با خیران و کمیته امداد تفاهم‌نامه ای امضا شده است.

تقدیر از خانواده شهدا،غبارروبی از مزار شهدای مبارزه با مواد مخدر، هم اندیشی با خیرین و سازمان های مردم نهاد، شرکت در نماز جمعه، اجرای میز خدمت، اجرای طرح مکان های آلوده ، معتادان‌متهاجر، معرفی خط تلفنی مبارزه با اعتیاد با همراهی بهزیستی، هم اندیشی یاریگری کار و تولید، برگزاری ورزش همگانی صبح توسط اداره کل ورزشاستان البرز و ... از جمله برنامه های این هفته است که سردار حسینی در این جلسه به آن ها اشاره کرد.

محمدی مدیرکل بهزیستی استان البرز نیز در این جلسه با بیان این که موضوع اعتیاد از مهمترین دغه دغه ها و آسیب های اجتماعی است گفت: هر ساله مبالغ سنگینی از اعتبارات و منابع کشور صرف پیشگیری از اعتیاد و حاشیه های ناشی از آن می شود و مطلبد دقت نظر ویژه ای را همه آحاد جامعه داشته باشند و تمام دستگاه‌های متولی نقش آفرینی کنند اما این موضوع همچنان‌به عنوان آسیب اجتماعی خاص وجود دارد .
محمدی اظهار کرد:نقش ما در بهزیستی نقش آگاه سازی و پیشگیری بوده و خدمات زیادی را انجام‌می‌دهیم و این خدمات در غالب سه محور اجتماع محور اولویت بهزیستی است .

وی ادامه داد: دومین محور نیز موضوع نگهداری و سومین ارایه خدمت از طریق مراکز کاهش آسیب است.

این مسوول افزود:خدمات حوزه پیشگیری و آگاه سازی،توسط ۸۶ مرکز،۲۰ مرکز مردم‌نهاد و... انجام می شود.

مدیرکل بهزیستی البرز در زمینه اقدامات اجتماع محور بیان کرد: کلیه فرآیندهای خدماتی و ارتقایی معطوف به اجتماع و محله است و تمام کار توسط مردم و با محوریت نگاه اجتماع محور انجام‌ می شود .

محمدی تصریح کرد:سال گذشته این امر توسط ۲۰ موسسه و با بیش از۴۰ تیم در ۱۲۰ محله انجام‌شد و در یک ماهه سال اول ۱۴۰۱ طبق آمار ارایه خدمت توسط تیم ها، ۱۵ هزار نفر از این خدمات بهره مند شدند.

وی ادامه داد:در حوزه درمان‌نیز از طریق درمان‌های کوتاه مدت، میان‌مدت و بلند مدت فعالیت های خوبی مورد انجام قرار گرفت.

این مسوول افزود:در درمان حوزه کوتاه مدت در مراکز سرپایی با دارو و سم زدایی ۹ مرکز در البرز فعال است و ۸ مرکز غیر دولتی و یک مرکز دولتی نیز به خدمات می پردازند.

مدیرکل بهزیستی البرز با اظهار این که در سال گذشته به 2 هزار و ۳۲۰ نفر در این خصوص ارایه خدمت و در سه ماه سال جاری ۷۰۰ نفر خدمات سرپایی دریافت کردند در زمینه دریافت مددجویان در بخش درمان‌میان مدت گفت: اقامت یک ماهه و کمپ های ماده ۱۵ با محوریت بیماران خود معرف وارد و این خدمات را دریافت می کنند.

محمدی با بیان این که ۵۵ مرکز فعال در سال قبل در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۸ هزار نفر خدمت گرفتند اظهار کرد:در سه ماهه سال جاری ۷ هزار و ۵۰۰ نفر در این خصوص خدمات دریافت کردند.

وی در زمینه خدمات بلند مدت به مددجویان در این بخش بیان کرد:در خصوص خدمات بلند مدت در دوره ۴ تا ۶ ماهه ارایه خدمت می شود و در دو مرکز جامع برای زنان‌و مردان‌ این خدمات مورد انجام قرار می گیرد که ۲۱۷ نفر در سال قبل خدمت دريافت کردند و در مرکز ماده ۱۶ مردان‌۱۶۵۰ نفر و در سال جاری ۱۸۷۱ نفر مردان خدمت دریافت کردند.

این مسوول با اشاره به موضوع اعتیاد تصریح کرد: اگر موضوع اعتیاد را تحلیل نماییم هزینه بسیاری برای جامعه و دولت دارد و هزینه های بسیاری در مرزبانی و شهدای بسیاری در راه مبارزه با مواد مخدر داده ایم .

محمدی تاکید کرد:موضوع اعتیاد نیاز به آگاه سازی و فرهنگ سازی دارد و بهترین راه با ورود به بحث پیشگیری است و در بهزیستی بدین سمت حرکت می‌کنیم و بسیاری از منابع خرج درمان‌می شود و باید در زمینه فرهنگ سازی باید نقش رسانه ها و نقش آگاهی رسانی جامعه را مورد توجه بیشتری قرار دهیم و حضور گروههای جهادی و سمن ها و نهادهای مختلف مردمی می توانند کمک ‌کننده باشد.

وی افزود: همه باید نقش،مسوولیت اجتماعی را در زمینه موضوع اعتیاد مورد توجه جدی قرار دهیم.

وی تمرکزبر روی نهاد خانواده را به عنوان یک اصل مطرح کرده و اظهار کرد: در موضوعات مختلف در ریشه آن نهاد خانواده باید به صورت جدی پیگیری و مورد توجه قرار گیرد و نقش رسانه ها باید جدی مطرح شود. وی تمرکزبر بحث پیشگیری را مورد توجه قرار داده و گفت: همراهی با آموزش و پرورش در این موضوع بسیار راهگشا خواهد بود.

محمدی بیان رد:خود ما به عنوان بهزيستي در بحث توانمندسازی افراد گرفتار اعتیاد باید بیش از پیش تلاش کنیم و فعالیت های بسیار خوبی نیز مورد انجام قرار رفته است. وی خبر داد:در استان البرز سه مرکز توانمندسازی،و صیانت اجتماعی داریم ،دو مرکز برای اقایان و یک مرکز،برای خانم ها در زمینه های،مهارت‌ها و ... که در آن موضوع اجرای قدم های دوازده گانه و ... مطرح است.

وی در آخر گفت: بهزیستی در این بخش تعداد 158 نفر در سال ۱۴۰۰ خدمت داده است و در زمینه بازتوانی اجتماعی افراد ۵۵۰ پرونده مدیریت مورد داشته ایم.


به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz