تمرین های ذهن-بدن جهت افزایش توجه و تمرکز در مبتلایان به ام اس

تمرین های ذهن-بدن جهت افزایش توجه و تمرکز در مبتلایان به ام اس
شناسه خبـر : ۱۱۱۰۱۶ دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۸

سال گذشته به دعوت انجمن ام اس البرز یک دوره بیست و هشت جلسه ای تمرین های ذهن - بدن را به مبتلایان به ام اس ارایه کردم . اغلب بیماران ام اس به دلیل کرونا از خانه خارج نمی شدند و همین مساله هم به تشدید مشکلات بدنی و روانی آنها منتهی شده بود و هم به کاهش تمرکز و توجه. به صورت خلاصه دلایل انتخاب ذهن-بدن را در این نوشته آورده ام.

به گزارش شهروندالبرز، مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس یک اختلال عصبی مزمن سیستم عصبی مرکزی(CNS) ، شامل ضایعات ماده سفید و خاکستری و اختلالات شناختی مثل سرعت پردازش( PS، عملکرد اجرائی و حافظه کاری WM) می باشد. این بیماری پیامدهای عاطفی ،شناختی و فیزیکی به همراه دارد به همین خاطر بیماران سطوح بالایی از استرس،مستقل از ناتوانی جسمی را تجربه می کنند. دیدگاه های عصب روانشناختی معاصر، حافظه فعال(حافظه کاریWM) را به عنوان ظرفیتی برای نگه داشتن اطلاعات در خط به عنوان ضرورتی برای یک کار مداوم تعریف می کنند.این حافظه شامل آن دسته از مولفه های عملکردی شناختی است که به انسان اجازه می دهد محیط بی واسطه خود را درک کرده و به صورت ذهنی بازنمایی کند تا اطلاعات را در مورد تجربیات گذشته خود، برای حمایت از کسب دانش جدید، برای حل یک مشکل و همچنین برای تدوین ، ارتباط و عمل به اهداف فعلی حفظ کند. این حافظه بیشتر در خدمت فعالیت های شناختی پیچیده مانند استدلال ، حل مساله و تصمیم گیری است. حافظه کاری سیستمی برای نگهداری اطلاعاتی است که برای شناخت در لحظه حال نیاز داریم.

درمان های ذهن و بدن شامل درمان هایی است که مغز ، ذهن ، بدن و رفتار را با هدف استفاده از ذهن برای تاثیرگذاری بر عملکرد فیزیکی و ارتقای سلامتی یکپارچه می کنند. تکنیک های ذهن_بدن اغلب تاثیر آرامبخشی بر سیستم عصبی خود مختار دارند. بنابراین ممکن است برای شرایطی که استرس روان شناختی وعوارض آن ها از جمله خستگی ،اضطراب،اقسردگی، بی اختیاری در کیفیت زندگی اثرگذار باشد. پزشکی ذهن-بدن عموماً تلفیقی از تکنیک های سنتی یا مکمل و روانشناسی نوین است . براساس تعریف مرکزملی طب مکمل آمریکا (NCCAM)، پزشکی ذهن-بدن به صورت «تمرکز بر تعاملهای بین مغز، ذهن، بدن و رفتار و راه های قدرتمندی که در آن عوامل احساسی ، روانی، اجتماعی، معنوی و رفتاری می تواند به طور مستقیم بر سلامت تاثیر بگذارد» تبیین گردیده است.

بنیان ارتباط و رابطه ذهن و بدن بر اساس توانایی به کارگیری افکار مثبت که اثر قابل توجهی به برخی از پاسخ های جسمی بدن دارند(2013،CLEVELAND CLINIC) می باشند. پزشکی ذهن-بدن معتقد است : نیروی شفای طبیعی درون هر یک از انسان ها ، بزرگترین نیرویی است که می تواند در به دست آوردن سلامت به آنان کمک کند.

تکنیک های درمانی پزشکی ذهن-بدن: 1- تکنیک های آرامسازی مانند تنفس عمیق، آرامش عضلانی پیشرفته و پاسخ آرام بخش 2- تصویرسازی هدایت شده 3- بازخورد(فیدبک) 4- هیپنوتیزم 5- تکنیک های روان درمانی( درمان رفتاری شناختی، درمان از طریق پذیرش و تعهد ACT، حرک چشم و غیر حساس سازی ، پردازش مجدد(EMDR)، روانشناسی مثبت ، درمان بین فردی( تحلیل رفتار)، روان پویایی، حل مساله و غیره 6- مدیتیشن( ذهن آگاهی و ... انواع مدیتیشن، سکوت ذهن یا آنتامورنا، تمرکز بر تصاویر یا تراتاکا) 7- یوگا، حرکت درمانی ( ورزش ها و حرکت های آرامبخش) 8- تجسم فکری 9- تنفس عمیق، تمرین های تنفسی 10- استفاده از نوشتن( نوشتن درمانی و شعر درمانی) و نقاشی ( نقاشی درمانی) برای بیان احساس و افکار. 11- تکنیک های روانشناسی، روانشناسی مثبت( پنجره جوهری و هوش هیجانی و حل مساله و موج دوم روانشناسی مثبت) 12- حرکات ورزشی و ریتمیک 13- مدیتیشن حرکتی

 

عوامل موثر برحافظه کاری با هدف افزایش توجه و تمرکز

فعالیت بدنی از طریق تمرین های ورزشی و ریتمیک روی صندلی و خوابیده مخصوص بیماران ام اس ، با تلفیق تمرین های 15 گانه گفته شده هم باعث کاهش مشکلات بدنی، استرس و اضطراب و هم افزایش توجه و تمرکز و امید به زندگی می شود.


Fig.relationship among physical activity , cognition, metacognition and academic achievement


عوامل موثر بر افزایش حافظه کاری


پنج روشی که در آن تجربه ورزشی می تواند به آموزش توانایی های تصمیم گیری با تمرکز بر نیازهای بیماران برای مدیریت سلامت منجر شود.


این تمرین های تلفیقی بازخورد نسبتاً خوبی از شرکت کنندگان داشت.امیدوارم روزی این تمرین ها فراگیر شود تا همه گرو های مختلف اجتماع به خصوص جمله بیماران و بیماران خاص و سالمندان بتوانند از آن ها استفاده کنند.

انجمن ام اس البرز همواره قدردان تمام تلاش ها و حمایت های بی دریغ استاد میرابوالقاسمی از انجمن و بیماران ام اس بوده و هست.

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz