حدود سه هزار استاندارد آموزش مهارت های دانش بنیان در کشور تدوین می شود

حدود سه هزار استاندارد آموزش مهارت های دانش بنیان در کشور تدوین می شود
شناسه خبـر : ۱۱۰۸۹۳ سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام کرد: برای ارتقای مهارت های آموزشی ، حدود سه هزار استاندارد آموزش مهارت های دانش بنیان در کشور تدوین می شود.

غلامحسین حسینی نیا، در همایش مدیران ستادی و استانی  سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور که در مرکز تربیت مربی و پژوهش های  فنی و حرفه ای   کشور مستقر در کرج  برگزار شد، افزود : تاکنون ۶ هزارو۵۰۰ استاندارد آموزش مهارتی در کشور تدوین شده که با احتساب سه هزار استاندارد مهارت دانش بنیان به ۹ هزار و ۵۰۰ استاندارد آموزش مهارتی افزایش پیدا می کند.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه حداقل پنج رکن اصلی در آموزش وجود دارد که مربی رکن اصلی آن محسوب می شود، اظهار داشت:  اشتغال به شکل معمول برای کشور آسیب پذیر است و ضروری است بافناوری دانش بنیان همراه شده و کلیدی برای حل مشکل اشتغال باشد.

وی ارائه آموزش های متناسب با نیاز تولید و اشتغال را اساس کار سازمان آموزش فنی و حرفه ای سازمان و نگاهی دانش بنیان خواند و افزود: نگاه ویژه به آینده پژوهی مشاغل و برای تحقق نهضت مهارت افزایی ضروری است.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیان داشت: تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در نگاه نخست یک  تضاد است و جوانان پرشور با کسب مهارت های دانش بنیان می توانند به معنای واقعی به تولید انبوه و ارائه خدمات جدید بپردازند. 

وی اجرای طرح کهاد برای مهارت آموزی به دانشجویان و طرح دانش بنیان نخلستان برای فارغ التحصیلان دانشگاهی را از فعالیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در  توسعه مهارت های دانش بنیان خواند و گفت: این سازمان در پازل توسعه کشور نقش کلیدی ایفا می کند و برای آینده  برنامه های بسیاری را در دست اقدام دارد. 

حسینی نیا با تأکید بر ورود شرکای اجتماعی در حوزه مهارت آموزی، اذعان داشت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به تنهایی قادر به ارائه آموزش های مهارتی دانش بنیان نمی باشد و هم افزایی شرکای اجتماعی در توسعه نهضت مهارت افزایی دانش بنیان امری ضروری است.

وی با اشاره به ثمر بخش بودن توسعه آموزش های مهارتی در محیط واقعی کار، خاطرنشان کرد: شرکای اجتماعی فعال نقش بسزایی در پیشبرد اهداف مهارتی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دارند و با همکاری شرکای اجتماعی، به تعداد تمام کارخانه ها و مراکز صنعتی کشور کارگاه های آموزش مهارت در کشور خواهیم داشت.

حسینی نیا راه اندازی سامانه سام (استاد مربی مدعو) را از طرح های مهارتی در راستای بهره گیری از مربیان با دانش روز خواند و گفت: بکارگیری مربیان حق التدریس شیوه کارآمدی در  ارائه آموزش های متناسب با نیاز بازار کسب و کار نیست و بر همین اساس طرح سام در جهت بهره گیری از استاد مربیان طراحی و راه اندازی شده است.

همایش مدیران ستادی و استانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به مدت سه روز از دهم خرداد در مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای در کرج   ادامه دارد.


به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz