طرح ضربتی دستگیری سارقان و خریداران اموال مسروقه در البرز اجرایی شد

طرح ضربتی دستگیری سارقان و خریداران اموال مسروقه در البرز اجرایی شد
شناسه خبـر : ۱۱۰۸۱۹ چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۷

فرمانده انتظامی البرز از اجرای نخستین طرح ضربتی دستگیری سارقان و خریداران اموال مسروقه در این استان که منجر به شناسایی و دستگیری ۱۰۵ نفر سارق و مالخر شده خبر داد.

«سردار عباسعلی محمدیان» روز سه شنبه در حاشیه اجرای طرح ضربتی دستگیری سارقان و خریداران اموال مسروقه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: همانگونه که ما پیش از این به مردم استان قول داده بودیم که امان را از مجرمان خواهیم گرفت به همین منظور اقدامات پلیس در قالب طرح های عملیاتی و به صورت شبانه روزی ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: طی 72 ساعت گذشته موفق به شناسایی و دستگیری ۱۰۵ نفر سارق و مالخر حرفه ای  در استان البرز شدیم که این تعداد در قالب ۲۹ باند مختلف سرقت منزل، خودرو و سرقت های خرد از جمله موبایل قاپی شناسایی و دستگیر شده اند.

وی ادامه داد:  این متهمان تاکنون  به بیش از ۵۰۰ فقره انواع سرقت  اعتراف کرده اند؛ این در حالی است که با ادامه تحقیقات در روزهای آینده از این سارقان و مالخران در خصوص اموال سرقتی که از آنها کشف شده شناسایی مالباخته را داریم و به طور طبع این آمار بیشتر می شود.

فرمانده انتظامی البرز ارزش ریالی کالاهای کشف شده اعم از خودروها و وسایل سرقتی را حدود ۲۴ میلیارد تومان عنوان  کردو بیان داشت: امیدواریم که مردم همکاری های بیشتری در قالب رعایت کردن توصیه ها و پیشنهادات با پلیس داشته باشند و به نحوی عمل کنند که فرصت از سارقان گرفته شود.

محمدیان با بیان اینکه بخشی از سرقت های ما امروز مربوط به گوشی های تلفن همراه است گفت: سارقان این گوشی ها را به افرادی می دهند که در قالب تعمیرگاه های تلفن همراه در حال فعالیت هستند و از قطعات این گوشی ها استفاده می کنند.

وی ادامه داد: این قبیل اقدامات کار را برای پیگیری و کشف سخت می کند اما علت سرقت بعضا کم توجهی مالباخته به اطراف است؛ در تصاویر مدار بسته مشاهده شده که در پاره ای موارد سارقان سه تا چهار دقیقه در اطراف فرد با هدف پیدا کردن فرصت در حال چرخش بوده اما مالباخته متوجه نشده است.

محمدیان افزود: توصیه ما به مردم این است که در هنگام استفاده از تلفن های همراه توجه بیشتری به افراد مظنون داشته باشند و گوشی را محکم در دست بگیرند که اینگونه اقدامات در پیشگیری از سرقت ها موثر خواهد بود.

وی گفت: اما هشدار ما به مجرمان این است که پلیس توانمند بوده و با اقدامات ویژه ای که انجام می دهد، پس از شناسایی این افراد  را از محل پاتوق و مخفیگاه هایشان بیرون کشانده و جرم آنها نیز قبل از دستگیری آنقدر بر روی آنها کار می شود که دیگر غیر قابل انکار است.

فرمانده انتظامی البرز تصریح کرد: بر همین اساس توصیه ما به مجرمان این است که دست از اقدامات مجرمانه بردارند چرا که کارهایی که انجام می دهند قابل گذشت نیست.

محمدیان در ادامه به سرقت منزل اشاره  کرد و افزود: در خصوص سرقت منزل یک باور غلطی که در بین مردم وجود دارد این است که سرقت در ساعت های شب رخ می دهد این در حالی است که مجرمان در ساعات عصر و یا اوایل شب با مراجعه به محلات و شناسایی خانه های قابل ورود برای سرقت و یا اینکه چراغ هایش خاموش است در ابتدا زنگ را می زنند در صورت پاسخگو نبودن ورود به منزل را انجام می دهند.


به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz