لیالی قدر تلنگری برای بازگشت به خویشتن

لیالی قدر تلنگری برای بازگشت به خویشتن
شناسه خبـر : ۱۱۰۶۱۲ یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹

لیالی قدر را می توان تلنگری مهم برای بازگشت به معراج یا بندگی و بخشش دانست زیرا دل انسان در این شب ها به سوی خداوند پر کشیده و خود واقعی را در معنویت جستجو می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ماه مبارک رمضان ماه خداست  و هر شب و روز آن با روز ها و شب هایی که در طول سال می گذرانیم تفاوت دارد اما شب های قدر با همه شب هایی که در زندگی می گذرانیم فرق دارد چون نگاه و دلمان به معبود نزدیک تر می شود تا برای چند ساعت هم که شده روحمان به خداوند مهربان و بخشنده نزدیک تر شود.

هر قطره اشکی که پهنای صورتمان را خیس می کند و ذکری که به زبانمان جاری می شود، گویی کوله باری سنگین از روی جسم خسته و آسیب دیده ناشی ازغفلت های مسیر خدایی بودن را از روی دوشمان بر می دارد و احساس سبک بودن برای پرواز در عرش الهی را در ذهن و روحمان پیدا می کنیم.

شب های قدر دیگر شب های بی تفاوتی نیست چون دراین شب ها سرنوشت یک سال هر فردی رقم می خورد و اهمیت آن را می توان در حضور مردم در بقاع متبرکه، مساجد، گلزارشهدا ، حسینیه ها و حتی شب زنده داری در کنج خانه ها با انتشار عکس ها و فیلم هایی که در فضای مجازی و رسانه ها منتشر می شود، دید.

لیالی قدر در واقع تبری جویی هر فردی از گناهان با بلند شدن صدای العفو هاست که دراین شب ها عرش خدا را پر می کند چون هر فردی از هرچه گناهی که در طول یک سال گذشته انجام داده، طلب بخشش می کند.

لیالی قدر معراج روح است چراکه دل های ویران و ذهن های پریشان با احیای شب های قدر، ترمیم و آرامش پیدا می کند و انسان تولدی دیگر پیدا می کند.

خداوند برنامه هر کسی را به تناسب شأن، شوکت، استعداد و صلاحیت خویش، در شب قدر تدبیر و تعیین می‌کند و فلسفه وجودی این شب هم، همین است.

قرآن را که بر سر می‌گیری دیگر در پناه آن هستی و وقتی " بک یا الله"  می‌گویی و ندای " العفو" سر می دهی و سرت را به سوی آسمان بلند می کنی و دست دعا برای اجابت بر می داری در واقع روحت صیقل می یابد.

در منظر قرآن نیز شب قدر، شب با ارزش و پر فضیلت و با امور مهم و با عظمتی همراه است، شبی که در آن قرآن نازل شده، تقدیر و سرنوشت تعیین می‌شود و جبرئیل و فرشته‌ها از آسمان به زمین نازل می‌شوند.

پس بیائید در این شب ها با پاکسازی جسم و روج بستر نزدیک شدن به معراج خدایی را برای خود هموار کنیم و عهدی با معبودمان  برای در پیش گرفتن راهی نو با حرکت در مسیر الهی ببندیم.

مردم مومن و خداجوی استان البرز هم با حضور در محافل معنوی این شب ها، تعیین بهترین سرنوشت برای بشریت را از خداوند متعال طلب می کنند.

قدر بهترین شب ها

حجت الاسلام « حسین خالق پرست » کارشناس مذهبی و فرهنگی استان البرز گفت: ماه مبارک رمضان ماه ضیافت الهی و یک عید بزرگ برای مسلمانان است.

 وی افزود: ماه مبارک رمضان سفره خاص الهی است که فقط بندگان خاص خدا که اهل ورود در این ضیافت الهی هستند می توانند سر این سفره نشسته و از فیض و برکات آن استفاده کنند.

وی بیان داشت: روزه و تلاوت قرآن از مائده هایی است که بر سر سفره این ماه قرار دارد و مومنین باید از آن استفاده وافی و کافی را ببرند.

خالق پرست ماه مبارک رمضان را ماه تمرین بندگی خداوند مهربان و فرصتی برای راه دادن آرامش‌ به دلهای شکسته، دوباره شکفتن قلب‌های حاجت مند و خانه‌تکانی دل‌ها دانست و خاطرنشان کرد: مهمترین شب های ماه خدا را شب های پرفیض قدر تشکیل می دهد.

وی تصریح کرد: شب های پرفیض قدر، بهترین شب های ماه مبارک رمضان و طول سال به شمار می روند که مومنان و مسلمانان در جای جای دنیا به ویژه ایران اسلامی، آن را تا صبح احیا داشته و به راز و نیاز با خالق بی نیاز مشغول می شوند.

وی قرائت دعای جوشن کبیر و ذکر هزار نام متعالی الهی برای درخواست دوری از آتش خشم خداوند، قرائت سوره هایی از قرآن کریم که ویژه شب های لیالی قدر توصیه شده ، سردادن ندای العفو و استغاثه از خداوند متعال برای بخشش گناهان و همچنین حضور در مجالس مداحی و وعظ از جمله آیین های این شب هاست .

این کارشناس مذهبی و فرهنگی ادامه داد: در کنار این آیین های معنوی، بسیاری از وعاظ و روحانیون با بیان روایات و احادیثی از ائمه اطهار و حضرات معصومین (ع) در برنامه های ویژه شب های قدر می پردازند.

وی یادآورشد: در لیالی قدر در کنار طلب بهترین سرنوشت، مردم حاجات خود را در پایان قرآن بر سر گرفتن از خدای متعال طلب می کنند.

خالق پرست ادامه داد: عبادت در این شب ارزش زیادی دارد و قابل قیاس با سایر شب‌ها نیست چراکه در این شب ها خداوند بال رحمت می‌گشاید و بندگان خود را در رواق آن می‌نشاند و شب زنده داران در دریای رحمت الهی غرق می‌شوند.

وی افزود: " قدر" در لغت به معنای اندازه کردن، مقدر ساختن، قرار دادن چیزی به تعداد مخصوص و به شکل و شیوه مخصوص است.

وی با بیان این که شب نوزدهم ماه مبارک رمضان به عنوان نخستین شب از لیالی پرفیض قدر را که شب تعیین سرنوشت یک سال آینده بشریت می دانند را گذراندیم پس هوشیار باشیم از ۲  شب باقی مانده قدر خود را محروم نکنیم.

شب های خودسازی

حجت الاسلام خالق پرست، شب قدر را فرصتی برای خودسازی و راهی برای تکامل دانست و اضافه کرد: باید از این فرصت به بهترین نحو برای طلب بخشش و آمرزش گناهان از خداوند و کسب فضایل معنوی و روحی استفاده کرد.

وی گفت: در این شب ها، دل‌ها گم‌گشته ای هستند که از سجاده‌های دعا به ملکوت بال می‌گشایند و باران مهر خدا از دل واژه به واژه جوشن کبیر باریدن می‌گیرد و با "  الغوث الغوث " امان نامه‌ از آتش جهنم خود را به دست می گیرد.

وی با بیان این که در این شب ها که پر از گریه‌های استغاثه و دعاست و باران گریه و دعای ظهور آفتاب زهرا (س) است، بغض تلنبار شده رها می‌شود و تکلیف تقدیر با اشک‌های پشیمان به زلالی رقم زده می‌شود.

کارشناس مذهبی و فرهنگی استان البرزعنوان کرد: انسان‌های آگاه و هوشیار در این شب ها، با شب زنده داری و احیا، روح را صفا داده و خود را برای درک سرنوشت ‌خوب آماده می‌کنند.

وی اضافه کرد: شب قدر فرصتی برای خودسازی است، در چنین شبی راه تکامل انسان هموار می‌شود و شکوه بندگی و تجلی ایمان به اوج خود می‌رسد.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت شب‌های قدر می‌فرمایند: « در حقیقت از شب قدر، انسان مؤمن روزه‌دار، سال نویی را آغاز می‌کند، در شب قدر تقدیر او را کاتبان الهی می نویسند و انسان وارد یک سال نو، مرحله‌ نو و در واقع یک حیات و ولادت نو می‌شود».

خالق پرست تاکید کرد: با توجه به جایگاه و اهمیت شب قدر، شاید این سوال برای خیلی‌ها مطرح شود که چرا شب قدر مخفی است؟ به نظر کارشناسان مذهبی، فایده مخفی داشتن این شب آن است که مردم برای عبادت خدا تلاش بیشتری کنند لذا بر اساس همین روایات، مومنان و مسلمانان بهتر است در این شب ها، مهمترین دعای خود را به تعیین بهترین سرنوشت برای خود، اطرافیان و همه بشریت اختصاص دهند.

شب قدر، شب نزول قرآن

رییس اداره قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش استان البرز گفت: شب قدر، شب نزول قرآن و رقم خوردن سرنوشت بندگان خداست.

« حسین سلیمیان » با اشاره به فضیلت شب‌های قدر و بهره‌گیری مسلمانان از آن، افزود: در شب نزول قرآن، امور خیر و شر مردم، ولادت، مرگ، روزی، طاعت، گناه و خلاصه هر حادثه‌ای که در طول سال متناسب با اراده، دعا و قابلیت انسان باشد، مقدر می‌شود.

وی بیان داشت: خداوند هرساله در شب قدر نگاهی دوباره به پرونده‌ بندگانش می‌کند و به همین دلیل ممکن است برخی از اراده‌های الهی در این شب تجدیدنظر شود.

وی از ماه مبارک رمضان به عنوان فرصت مناسب برای خودسازی یاد کرد و یادآورشد: در این ماه مبارک که ماه مهمانی خداوند است، باید انسان در خود تحول ایجاد کرده و به اصلاح شیوه زندگی گذشته خود بپردازد. ‌

سلیمیان با بیان این که شب قدر برای بیدار شدن است نه بیدار ماندن و تا می‌توان باید از فضیلت‌های این شب بهره برد،خاطرنشان کرد: مفسرین معانی مختلفی از جمله منزلت، ارزش و تنگنا برای قدر بیان کرده‌اند؛ همچنین قدر به معنای تقدیر و سرنوشت است، یعنی شبی که در آن مجدداً مقدرات و سرنوشت انسان‌ها معین می‌شود.

وی ادامه داد: شب قدر، شب با ارزش و پر فضیلتی بوده و با امور مهم و با عظمتی همانند نزول اجمالی قرآن، پیدایش فضای خاص معنوی و تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها همراه است.

وی تصریح کرد: در رابطه با عظمت شب قدر همین‌ مقدار بس که خداوند متعال برای این شب یک سوره در قرآن کریم با نام سوره قدر نازل کرده؛ ضمن اینکه در آموزه‌های دینی و سفارش‌های بزرگان دینی به بهره‌برداری از شب قدر بسیار توصیه شده است.

رییس اداره قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش استان البرز اضافه کرد: شب قدر مهلتی برای همه آنان است که عمر خود را به بی راهه رفته‌اند، تا لحظه‌ای به خود آیند و اندیشه کنند لذا اگر انسان می‌خواهد خدا چیزی به او عطا کند قطعاً بدون تلاش و کوشش و بی‌جهت به آن دست نخواهد یافت و باید در این زمینه و برای رسیدن به آن تلاش کند.

وی یادآور شد: انجام اعمال مختلفی همچون غسل شب احیا، خواندن دو رکعت نماز این شب، قرآن به سر گرفتن، خواندن دعای جوشن کبیر، دعای افتتاح، دعای ابوحمزه ثمالی و استغفار و توبه در این شب توصیه شده است.

وی ادامه داد: با نگاهی به سیره و سلوک صالحان و بزرگان دینی در شب‌های قدر درمی یابیم که سیره و روش رسول خدا (ص) که سرمشق همه خلایق و حتی اسوه امامان معصوم (ع) بوده است در شب‌های قدر، حال و هوای دیگری داشته است.

سلیمیان عنوان کرد: امیرمؤمنان علی بن ابی‌طالب (ع) دراین باره می‌ فرماید: پیامبر اسلام خود و خاندانش در دهه آخر ماه مبارک رمضان، شب را احیا می‌ کردند و به خواب نمی ‌رفتند.

وی افزود: امام خمینی (ره) نیز به محض طلوع ماه رمضان دیدار رسمی و عمومی با مردم و برخی از کارهای خود را تعطیل می‌ کردند و به دعا، نیایش، عبادت و خودسازی می ‌پرداختند و جان تازه ‌ای می‌ گرفتند و پس از پایان ماه رمضان، با قدرت و توان و تأییدات مضاعف الهی و معنوی، در صحنه سیاست حضور پیدا می کردند.

وی تاکید کرد: گرچه تدبر در قرآن به ایمان عمق می‌بخشد اما قرائت قرآن در ماه رمضان جایگاه ویژه‌ای دارد و یکی از دلایلی که مانع از تحریف قرآن شده همین امر است.

شب قدر، شب آشتی با ارزش ها

«عبدالمجید درویشی » کارشناس امورقرآنی  و فرهنگی استان البرز  گفت: با عنایت به آموزه‌های دینی و سفارش و توصیه‌های بزرگان در خصوص اهمیت شب قدر می طلبد همه ما مخصوصاً نوجوانان و جوانان این فرصت‌ها را قدر دانسته و نهایت استفاده را از لحظات معنوی این ماه عظیم الشأن و با شرافت به ویژه شب‌های احیا داشته باشیم و خودمان را به درگاه ربوبی خداوند متعال عرضه کنیم.

وی با اشاره به این که شب قدرتجلیگاه توحید و ولایت است، خاطرنشان کرد: شب قدر شب بخشش و مغفرت الهی، شب تفکر و تعقل، شب تصمیمات بزرگ و آشتی با خداست.

وی بیان داشت: شب قدر، یک شب استثنایی است و باید لحظه به لحظه این شب‌ را غنیمت شمرد و با بازگشت، توبه و تضرع به سوی پروردگارعالم رفت.

درویشی با بیان این که ماه مبارک رمضان در میان ماه‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و رمضان ماه بهار قرآن است، اضافه کرد: شب قدر از این جهت نامگذاری شده، چون تمامی مقدرات بندگان در طول سال در شب قدر معین می‌شود. 

وی تصریح کرد: شب‌های قدر از اهمیت والایی برخوردار بوده و به تعبیری می‌توان گفت اوج قله رمضان همین شب‌های قدر است که فرشتگان نیز به زمین نزول پیدا می‌کنند. 

وی یادآورشد: شب قدر شب نزدیک شدن آسمانی‌ها با زمینی‌ها و شبی است که بنابر آیات قرآن از هزاران ماه برتر می باشد و آدمی می‌تواند مسیر چندین ساله خود را دراین شب رقم بزند.

این کارشناس ادامه داد: شب قدر شب آشتی انسان با خداوند متعال بوده و هرکس اگر بنا به عللی طی ماه‌های گذشته از خداوند دور بوده است شب قدر فرصتی مناسب برای نزدیکی دوباره با خداوند می باشد و همچنین نامه اعمال انسان در این شب به امضای امام زمان(عج) می رسد و برنامه یکساله آدمی در آن مقرر می‌شود.

وی با اشاره به اعمال سفارش شده در شب‌های قدر، خاطر نشان کرد: اعمال ویژه‌ بسیاری در مفاتیح‌ الجنان و ادعیه دینی برای لیالی قدر مطرح شده‌اند که می‌توان از میان آنها به دو رکعت نماز استغفار و همچنین زیارت امام حسین(ع) اشاره کرد.

درویشی ادامه داد: شب قدر فرصتی طلایی و استثنایی برای جبران اشتباهات گذشته، پاک کردن رذائل اخلاقی و آلودگی‌ها و حرکت به سوی فضائل اخلاقی، احیای جان و روح و نابودی دشمنان درون و بیرون است.

وی تاکید کرد: آنچه که در این شب‌ها مومنان باید به آن توجه کنند درخواست و دعا از خداوند برای توجه به سرنوشت فردی و اجتماعی است.

شب قدر، شب صیقل دادن دل و جان

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز نیز دراین زمینه گفت: شب قدر، شب آراستن به خوبی ها و ارزش ها است زیرا در شب قدردل و جان صیقل می یابد.

« سردار فتح اللهی » از ماه مبارک رمضان به عنوان ماه تهذیب نفوس و خودسازی و آغاز یک دوره جدید سیر و سلوک الی الله یاد کرد و افزود: کسی که از این ماه درست استفاده کند، مانند کسی است که دوباره متولد شده است.

وی بیان داشت: ما باید لیالی قدر را درک کنیم و از برکات و نتایج آن به نحو احسن بهره ببریم که این مطلب نیاز به مقدمات و زمینه هایی دارد و انسان باید برخی آمادگی های روحی، اخلاقی و باطنی را برای درک فیوضات لیالی قدر فراهم سازد.

وی خاطرنشان کرد: شب قدر بهترین فرصت برای طلب بخشش و آمرزش گناهان از خداوند است و پروردگار در این شب عنایت ویژه ای به بندگان خود دارد و در واقع آن را بهانه ای جهت آمرزش بندگان خود قرار داده است. 

فتح اللهی با بیان اینکه هیچ گاه نباید از رحمت الهی در شب قدر مایوس شد، یادآورشد: ما خدایی بخشنده و مهربان داریم که نظر خاصی نسبت به بندگانش دارد کافی است تصمیم بگیریم که بنده واقعی او باشیم که در این شرایط دیگر شیطان نفوذی نمی کند و انسان معصیتی انجام نمی دهد.

وی تصریح کرد: خوب است که در این شب های بزرگ از امور معنوی غافل نشویم و نگذاریم شب های قدر همچون سایر شب ها بگذرد و ما همچنان غرق در ناپاکی‌ها باقی مانده و از برکات این لحظه‌های شکوهمند و شیرین بی بهره بمانیم.

وی اضافه کرد: شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مطلع خیرات و سعادات و هنگام نزول برکات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدا تحول و تاریخ کمال واقعی انسان‎ها است.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرزادامه داد: شخصیت امام علی (ع) نیز به درستی برای جوانان تبیین شود.

وی افزود: ما در جامعه اسلامی و شیعی زندگی می‌کنیم  که باید شخصیت و جایگاه امام علی (ع) در تمام ابعاد و بویژه آموزه‌های نهج‌البلاغه به درستی تبیین شود و باید در این زمینه بیشتر کار شود.

فتح اللهی یادآورشد: در حالی که نیاز داریم نسل جوان با شخصیت و ابعاد فکری جانشین پیامبر اکرم (ص) آشنا شوند ، تبیین فضیلت و شخصیت امام علی (ع) باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

وی تقوی، زهد، مدارا با مردم و کمک به محرومان را از ویژگی های بارز امام علی (ع) ذکر کرد.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز به فرامین و دستورات اخلاقی و تربیتی امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه پرداخت و افزود: آنچه امروز نیاز داریم و می‌توانیم از این امام بزرگوار الگو قرار دهیم تمسک به فرمایشات حضرت علی (ع) است.

وی با اشاره به این که شب‌های قدر انعکاس انوار الهی بر قلوب مومنین و جویندگان حقیقت است، تاکید کرد: خداوند در این شب بندگانش را مورد اکرام قرار می‌دهد به گونه‌ای که فضیلت عبادت در این شب از تمام شب‌ها بیشتر بوده و در این شب مقدرات یک سال انسان معین می‌شود.


منبع خبر:ایرنا

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz