امسال آزمون سراسری دانشگاه ها با تغییراتی همراه است

امسال آزمون سراسری دانشگاه ها با تغییراتی همراه است
شناسه خبـر : ۱۱۰۵۹۲ پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: برای کاهش اضطراب داوطلبان و افزایش امنیت آزمون ها ، امسال کنکور سراسری دانشگاه ها با تغییراتی همراه است.

احسان جمالی در نشستی که با حضور خبرنگاران به منظور تشریح تغییرات به وجود آمده در کنکور سراسری ۱۴۰۱ در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی برگزار شد، افزود: بر همین اساس امسال نسبت به سنوات گذشته تغییر اساسی  در بحث برگزاری آزمون سراسری دانشگاه ها وجود دارد که  به منظور آرامش بیشتر داوطلبان، کاهش اضطراب آنان و افزایش امنیت آزمون ها این تغییرات لحاظ خواهد شد.

وی تصریح کرد:  سنوات گذشته یک پاسخنامه در اختیار داوطلبان در تمام گروه های آزمایشی قرار می گرفت و ۲ دفترچه عمومی و اختصاصی و پاسخنامه از ابتدا تا انتهای آزمون در اختیار داوطلبان قرار می گرفت.

جمالی گفت: در سال ۱۴۰۱ با تغییراتی که ایجادشده قرار است یک دفترچه و پاسخنامه عمومی برای تمام گروه های آزمایشی توزیع  و برای گروه های اختصاصی ریاضی و انسانی 2 دفترچه و پاسخنامه  ارائه شود ؛ رشته هنر و زبان نیز یک دفترچه و پاسخنامه اختصاصی نیز در اختیارشان قرار می گیرد و گروه های تجربی و بهیاری هم سه دفترچه و پاسخنامه اختصاصی دارند.

وی افزود: این روند، کار را برای مجریان برگزاری کنکور خیلی سخت تر می کند ولی فاصله گزینه ها و طراحی پاسخنامه ها تغییر یافته که  فاصله مناسبی است ضمن آنکه نام دروس  در داخل پاسخنامه آمده و اشتباهاتی که سنوات گذشته داوطلبان داشتند بسیار کاهش می یابد زیرا استرس های سر جلسه کنکور بسیار زیاد است و از لحاظ امنیتی هم سریع تر پاسخنامه ها جمع آوری و به مخزن های اصلی منتقل می شود.

جمالی اظهار امیدواری کرد:  آزمون سراسری ۱۴۰۱ هم با کمال صحت و دقت به عنوان بزرگترین مسابقه علمی با همکاری همه مراکز آموزشی همکار سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شود و نتایج آن همانند سال های پیش از کرونا در شهریور ماه اعلام شود تا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بتوانند از ابتدای مهرماه کلاس های دانشگاهی را برگزار کنند و تاخیری در تحصیل ورودی های جدید  ایجاد نشود.

وی یادآور شد: علاوه بر این تغییری در بحث نمره سازی وجود دارد که نسبت به سال گذشته سوابق تحصیلی داوطلبان حداکثر در صورتی که داوطلب سوابق کامل در گروه آموزشی در آموزش و پرورش ایجاد کرده باشد تاثیرش به صورت مثبت خواهد بود.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در سال قبل ۳۰ درصد تاثیر مثبت بود که تاثیر مثبت به این معنی است که اگر نمره سوابق آموزش و پرورش منجر به افزایش کل نمره کنکور بشود برای او اعمال می شود ولی در صورتیکه منجر به کاهش نمره کل داوطلب شود تاثیر نخواهد داشت و ملاک نمره کنکور خواهد بود که مطابق مصوبه سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه سال ۱۳۹۵ است.

وی با بیان اینکه این سلسله جلسات در تمام استان های کشور در حال برگزاری است، اظهار داشت: در این نشست ها تغییراتی که در آزمون سراسری ۱۴۰۱ نسبت به سال های گذشته به وجود آمده بررسی می شود و همفکری خوبی با مجریان اصلی آزمون که همکاران ما در بخش های دانشگاه های دولتی، غیرانتفاعی، پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی و آموزش و پرورش هستند، صورت می گیرد.

وی وضعیت استان البرز از لحاظ شرکت کنندگان در کنکور سراسری را بسیار خوب و مناسبی برشمرد و گفت: به طوریکه در سال ۱۴۰۰ از مجموع تمام گروه های آزمایشی از نظر میزان یا درصد قبولی رتبه چهارم کشوری را کسب کرده و در رشته های باآزمونی این وضعیت هر ساله تقریبا تکرار می شود.

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz