کاربران مجازی ادعیه های ماه مبارک رمضان را از منابع معتبر خریداری کنند

کاربران مجازی ادعیه های ماه مبارک رمضان را از منابع معتبر خریداری کنند
شناسه خبـر : ۱۱۰۵۸۶ پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸

رییس پلیس فتا البرز از کاربران خواست تا فایل ها و ادعیه های مذهبی الکترونیکی ویژه ماه مبارک رمضان را از منابع معتبر خریداری کنند.

سرهنگ رسول جلیلیان  گفت : رواج باج افزارها و افزایش سوء استفاده‌های احتمالی در این ایام متصور است بر این اساس  کلاهبرداران  با ارائه فایل‌ها و ادعیه‌های مذهبی که  برخی از آنها آلوده به بدافزار بوده درصدد تخلیه اطلاعات و حساب بانکی  کاربران هستند.

وی خاطرنشان کرد: کاربران باید نسبت به دریافت فایل‌ها از منابع نامعتبر دقت لازم را داشته باشند و از  دانلود و نصب این گونه نرم افزارها خودداری کنند.

جلیلیان در بخشی دیگر از سخنان خود یادآور شد: برخی افراد در فضای مجازی تحت عنوان «نذری اینترنتی» از مردم کلاهبرداری می کنند که هوشیاری در مقابل ترفند این افراد ضروری است.

وی اضافه کرد: این افراد با انگیزه کلاهبرداری از کاربران  با ایجاد سایت و صفحه جعلی اقدام به دریافت کمک های مردمی تحت عنوان نذورات کرده ضمن آنکه درخلال عملیات پرداختی مردم حساب های آنان را رمز گشایی می کنند.  

وی گفت:کاربران به ویژه در فضای اینستاگرام چنانچه قصد پرداخت نذورات را دارند به صفحه های معتبر مراجعه کنند تا گرفتار این کلاهبرداران نشوند.  

جلیلیان خاطرنشان کرد: این افراد با جلب اعتماد مردم درفضای مجازی با دریافت مبالغی به عنوان نذری و یا کمک به افراد نیازمند حساب کاربران را هک کرده و سپس نسبت به برداشت آن اقدام می کنند.  

رییس پلیس فتا البرز یادآور شد: مجرمان سایبری با طراحی صفحات جعلی شبیه به صفحات پرداخت بانک به دنبال سرقت اطلاعات بانکی هموطنان هستند که کاربرانه باید با دقت در آدرس سایت اصلی  دقت داشته باشند چرا که تمام سایت‌های معتبر و مهم از پروتکل https استفاده می‌شود.

وی افزود: ثبت اطلاعات در سایت‌های جعلی زمینه ساز سوء‌استفاده از کاربران را بوجود آورده که سبب سرقت اطلاعات و کلاهبرداری خواهد شد.

جلیلیان بیان داشت : کاربران درصورت مشکوک شدن به اخبار و لینک جعلی و دریافت پیامک های مشکوک با عناوین مختلف،  بلافاصله مراتب را از طریق تماس با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا اعلام کنند.


به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz