معاون وزیر:

تولید محصولات غیرنظامی ۶۹ درصد افزایش می یابد

تولید محصولات غیرنظامی ۶۹ درصد افزایش می یابد
شناسه خبـر : ۱۱۰۵۷۷ چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۴

معاون توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی راهبردی و امور مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: امسال تولیدات صنعتی و محصولات غیرنظامی وزارت دفاع نسبت به سال گذشته ۶۹ درصد افزایش خواهد یافت.

سردار سرتیپ دوم رضا طلایی نیک عصر روز سه شنبه در حاشیه بازدید از مجموعه شرکت های فخر ایران واقع در شهرستان نظرآباد که با جمعی از مدیران وزارت دفاع و سازمان اتکا انجام شد در جمع خبرنگاران افزود: همچنین پیش بینی شده که صادرات محصولات غیرنظامی وزارت دفاع در سال جاری ۳۰ درصد افزایش یابد.

وی با بیان اینکه سال گذشته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان تولید محصولات غیرنظامی داشتیم، اظهار داشت: پیش بینی شده تا میزان تولیدات این محصولات در سال جاری به صورت جهشی بالا برود.

وی در ادامه هدف از این بازدید را بررسی میدانی مجموعه فخر ایران برای احیاء و توسعه ظرفیت های صنعتی، تولیدی و اشتغالزایی آن دانست و گفت: این مجموعه دارای قدمتی بالا است که متاسفانه در چند دهه گذشته به دلیل تغییر خط تولید و شرایط اقتصادی حاکم، از ظرفیت حداکثری این مجموعه بهره برداری نشد.

طلایی نیک اظهار داشت: در چند وقت اخیر همکاران در سازمان اتکا با توجه به راهبردهای تعیین شده برای مولد سازی تمام ظرفیت هایی که به صورت حداکثری فعال نیستند برنامه جامعی در دستور کار خود قرار داده اند که یکی از قطب های پیش بینی شده برای سازمان اتکا است که «تولید تا مصرف بدون واسطه» صورت بگیرد.

معاون وزیر:تولیدات محصولات غیرنظامی وزارت دفاع ۶۹ درصد افزایش می یابد

معاون توسعه مدیریت و برنامه ریزی راهبردی و امور مجلس وزارت دفاع افزود: به همین منظور مجموعه صنعتی و قدیمی فخر ایران احیاء خواهد شد که هم اکنون به صورت موردی بخش هایی از ظرفیت ها همچون کارخانه جوراب بافی و تولید لباس نظامی فعال شده ولی طرح های جدیدی در حال جمع بندی است که پس از نهایی شدن مجوزهای آن ها بایستی از طریق مسوولین استان البرز و پیگیری های نماینده مردم ساوجبلاغ و نظرآباد صادر شود تا بخشی از ظرفیت های مجموعه بزرگ فخر ایران را برای حوزه ها و ایده های جدید به کار گرفته شود.

وی با بیان اینکه برای راه اندازی واحدهایی با ایده های جدید یک تیم برای کارشناسی اعزام شده است، اضافه کرد: این حوزه ها علاوه بر اینکه در حوزه کشت و صنعت و تولید فعال خواهند شد در حوزه نساجی و محصولات حوزه پوشاک نیز طرح هایی دارند که بازسازی و نوسازی بخش مسکونی این مجموعه را در دستور کار دارد.

وی با اشاره به اینکه قرار است تا واحدهای مسکونی جدید برای کارکنان این مجموعه ایجاد شود، گفت: همچنین یک ظرفیت مسکونی برای مردم این منطقه نیز ایجاد خواهد شد.

معاون وزیر دفاع افزود: همچنین مشکل اسناد مردم روستای عرب آباد هم بررسی شده و متناسب با اسناد و نیازشان تلاش برای کمک به روستای عرب آباد به خصوص در موضوع اشتغال انجام می شود.

وزیر دفاع سند راهبردی تحقق شعار سال را ابلاغ می کند

وی به شعار سال با عنوان "تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین" اشاره کرد و اظهار داشت: وزارت دفاع طرح جامعی را برای این موضوع تهیه کرده و در روزهای آینده وزیر دفاع سند راهبردی تحقق شعار سال را به عنوان یک تکلیف جهادی و نه فقط یک شعار ابلاغ می کند.

طلایی نیک با بیان اینکه ما در وزارت دفاع به فرمان فرمانده کل قوا به عنوان یک تکلیف جهادی نگاه می کنیم، افزود: لذا تمام ظرفیت های سازمان های وزارت دفاع و بخش های این وزارت مثل سازمان اتکا در سقف حداکثری در این راستا فعال خواهد شد.

وی با اشاره به بخشی از فناوری های دفاعی که می تواند در صنعت غیرنظامی همچون صنعت خودروسازی به کار گرفته شود، افزود: در این راستا آمادگی خود را اعلام کرده ایم که فناوری ها را در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم.

معاون وزیر:تولیدات محصولات غیرنظامی وزارت دفاع ۶۹ درصد افزایش می یابد

معاون وزیر دفاع افزود: در فخر ایران نیز بخشی از ظرفیت ها با مشارکت بخش خصوصی فعال خواهد شد که برای رسیدن به این هدف فقط به ظرفیت های دولتی و درونی سازمان اتکا اکتفا نمی کنیم زیرا سیاست های اصل ۴۴ را داریم و رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که ما از طریق انتقال فناوری به بخش خصوصی، این بخش را برای جهش ظرفیت های تولیدی کشور پشتیبانی کنیم تا اشتغال افزایش یابد.

وی یکی از ایده ها برای مجموعه فخر ایران را تبدیل به یکی از قطب های اصلی نساجی و پوشاک دانست و تصریح کرد: ایده های متعددی برای فعال سازی این مجموعه داده شده و هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده که این بازدید برای اخذ تصمیم نهایی است که پیش بینی می شود در ۶ ماهه اول پروژه های این مجموعه به مرحله نهایی برسد.

طلایی نیک گفت: بخش های ایجادی شروع به کار خواهد کرد و بخش هایی که نیاز به نوسازی و بازسازی و فعال کردن ظرفیت های خالی دارد در دستور کار قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: هنوز ایده ها به تصمیم نهایی نرسیده  ولی حداقل چند برابر وضعیت موجود امسال پروژه های ایجادی یا تکمیل ظرفیت در دستور کار داریم.

شرکت ریسندگی و بافندگی فخرایران زیر مجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سال ۱۳۳۳در شهرستان نظرآباد از توابع استان البرز تاسیس شد.


به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz