البرز آخرین استان درسرانه های بیمارستانی است

البرز آخرین استان درسرانه های بیمارستانی است
شناسه خبـر : ۱۱۰۵۴۶ یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰

نماینده مردم کرج ، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظارات از دولت سیزدهم پس از گذشت هشت ماه فعالیت باید به نسبت بازده زمانی فعالیت آن باشد.

مهدی عسگری شنبه شب در نشست با خبرنگاران استان البرز افزود: دولت سیزدهم با کسری بودجه ۴۵۰ میلیارد تومانی، مدیریت کشور را تحویل گرفته شده و دراین شرایط شاهد آن هستیم بدهی ها را تسویه کرده و استقراض هم نداشته است.

وی ادامه داد: با فشارهای خارجی و موضوعات داخلی مواجه هستیم و به طور طبیعی  ابزارهای نظارتی بر عملکردها است.

عسگری در پاسخ به سوال وضعیت مرزنشینان  کشور گفت: وزارت کشور بازارچه های مرزی سهمیه ای برای مرزنشینان تدارک دیده تا بجای کولبری به صورت رسمی تجارت کنند و در برخی از استان‌ها زیرساخت های این بازارچه ها ایجاد شده است.

وی در ادامه به بحث فرهنگیان اشاره کرد و افزود: امتیازاتی در جذب نیرو لحاظ خواهد شد برای نیروهایی که آموزش و پرورش جذب دارد و تبدیل وضعیت آنان دردست اقدام است .

عسگری با اعلام اینکه کشوری با پایین ترین تعطیلات هستیم گفت: با توجه به اینکه بررسی ها نشان داده هرچه قدر تعطیلات بیشتر شده بهره وری بالاتر رفته تعطیلی پنجشنبه ها نیاز به ورود دولت به این موضوع دارد و در دست بررسی است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه به طرح واردات خودرو اشاره داشت و ادامه داد: این طرح یکسال گذشته دنبال شد و به شورای نگهبان و هیات عالی نظارت رفت و این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت مورد رسیدگی قرار دارد .

وی افزود: بنابراین واردات به کشور باید با توجه به شرایط دیده شده کنترل شود و اگر خودرو سازان نمی توانند نیاز داخلی را تامین کنند به همان میزان واردات داشته باشیم تا مطالبه مردم محقق شود.

تذکرات به وزیرنیرو برای نیروگاه های آلاینده داده شد

وی به وجود نیروگاه های آلاینده دراستان البرز اشاره کرد و گفت: نیروگاه فردیس متعلق به بخش خصوصی که با ۱۰حلقه چاه آب فعالیت داشت و سوخت مازوت آن پلمب شد از اقدامات شاخص دراین زمینه است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن به موضوع محدویت های شعاع ۱۲۰کیلومتری پرداخت و گفت: شرکت هایی که دربین سال‌های ۹۴و۹۸ تاسیس شدند همچنان داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری هستند که تنها ۴۰۰ شرکت دراشتهارد دراین وضعیت قرار داشتند.

وی اضافه کرد: پیش ازسال جدید رایزنی ها با وزیر اقتصاد و دارایی صورت گرفت و قرار شد تمام شرکت هایی که درشهرک های اشتهارد خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتری هستند مشمول معافیت های مالیاتی شوند .

عسگری گفت: درسفر رئیس جمهور به استان البرز نیز مقرر شد تا منطقه اقتصادی پیام خارج از شعاع ۱۲۰کیلومتری محسوب شود و برای تصویب به هیات دولت رود.

وی یاد آورشد: ازدیگر مصوبات سفر رئیس جمهور به البرز مکاتبات سه نماینده این استان درمجلس شورای اسلامی به همراه استاندار برای آن بود که شرایط سرمایه گذاری و صنایع سبز خارج از شعاع ۱۲۰کیلومتری محسوب شود.

وضعیت انتصابات در البرز رضایت بخش نیست

عسگری در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر وضعیت انتصابات دراستان البرز نیز گفت: ۷۰ درصد نیروهای انتصابی غیر بومی هستند که زیبنده استان البرز با پتانسیل های بالای منابع انسانی نیست.

وی اضافه کرد: وقتی بومی می گویم منظور ما کسی است که دراین استان زندگی کند و تجربه مدیریت به همراه آشنایی با آن را داشته باشد .

عسگری گفت: به طور مثال مدیری را همراه بودیم که با پروژه سیاه جوی آشنا نبود درحالی که در حوزه کاری او بوده است .

وی تاکید کرد: وقتی مدیری آشنا به استان البرز نباشد سال‌ها زمان می برد تا اشراف به موضوع پیدا کند.

عسگری در ادامه به بحث مهم اعتبارات ملی پرداخت و یادآورشد: یک سری اعتبارات برشی از اعتبارات ملی است و باید مسوولان استانی پیگیر شوند که متاسفانه خوب عمل نشده است.

این نماینده مجلس گفت: استان البرز نیازبه مدیران دغدغه مند دارد امیدواریم با توصیه رئیس جمهور درسفر به استان البرز این روند بهبود یابد.

وی در ادامه به سفر استانی رئیس جمهور به البرز نیز اشاره کرد و افزود: دراین سفر انتظارات بیشتری داشتیم درمجموع سفر خوبی بود دو موضوع دراین سفر مورد توجه جدی قرار گرفت.

عسگری ادامه داد: یکی از موضوعات مترو بود که رئیس جمهور در بازدید از مترو قول های خوبی دادند.

نماینده مردم کرج ،اشتهارد و فردیس درمجلس شورای اسلامی گفت: درمصوبات سفر خط دو ایستگاته طالقانی تا گلشهر دیده شده در صورتی که تمام فاز دو قطارشهری کرج دغدغه ما است و باید از خط فردیس تکمیل شود.

وی افزود: در بودجه ۱۴۰۱ اعتبار ارزی برای مترو دیدیم و مهمترین مطالبه دیگر استان البرز درحوزه راه ادامه اتوبان همت است که نقش موثری درکاهش ترافیک دارد .

عسگری گفت: باتوجه به بازدیدی که وزیر کشور انجام داد، ۴.۵میلیارد تومان برای ادامه پروژه همت گذاشته شددرحالی که دربودجه سال ۱۴۰۲ صفر شده بود و با تلاش در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برای سال ۱۴۰۲عدد گذاشتیم .

وی ادامه داد: یکی از معضلات اصلی بحث آب ۵۵ میلیون مترمکعب از دو سد طالقان و امیرکبیر بود که ۱۱۰ میلیون مترمکعب درسال یعنی دو برابر نیاز است بنابراین به زیرساخت هایی مانند تصفیه خانه نیازدارد .

عسگری بیان داشت: اعتبارات خوبی برای تصفیه خانه ، تغذیه مصنوعی پیش بینی شده و درمجموع در مجموعه وزارت نیرو با ۹۷۰ میلیارد تومان و در مجموعه راه با ۹۲۵ میلیارد تومان اعتبار شامل راه ماهدشت – اشتهارد – نجم آباد ،تعریض پل کلاک تا مهرشهر ، رفع خطر از نقاط حادثه خیز جاده ای و اجرای طرح های بازآفرینی در سفر رئیس جمهوری به البرز مواجه بودیم .

البرز آخرین استان درسرانه های بیمارستانی است

نماینده مردم کرج،اشتهارد وفردیس درمجلس شورای اسلامی گفت: سه بیمارستان کمالشهر، فردیس و سید الشهدا کرج درسفر رئیس جمهور به البرز مورد توجه قرار گرفت و اولین پروژه تاسیسی را در سفر رئیس جمهور به استان البرز در کشور داشتیم و آن هم بیمارستان کمالشهر بود که با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی رها شده بود.

وی اضافه کرد: این درحالی است که اعتبارات سفرهای استانی به پروژه های بالای ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی یا حداقل ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی تعلق می گیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های خیرین مدرسه ساز ازدیگر مصوبات سفر رئیس جمهوری به البرز بود.

ارتقای درجه نیروی انتظامی ، تامین اعتباربرای تکمیل ورزشگاه ۶ هزار نفری ازدیگر مصوبات سفر رئیس جمهور به البرز بود که نماینده مردم کرج ،اشتهارد و فردیس درمجلس شورای اسلامی به آنها اشاره داشت.

وی گفت: ۱۱هزار میلیارد تومان مجموع مصوبات سفر رئیس جمهور به البرزبوده که بالاترین رقم برای یک استان محسوب می شود و با نامه سه نماینده مردم البرز درمجلس شورای اسلامی و استاندار به رئیس جمهوری بخش قابل توجهی نیز اضافه خواهد شد.

عسگری یکی از وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نظارت و تذکر عنوان کرد وگفت: خیلی از مسوولان شناخت درستی از البرز نداشتند و گلایه از دولت جدید در بعد معیشتی مردم است چراکه وزارت جهادکشاورزی عملکرد ضعیف داشته و اخیرا نیز طرح سوال از وزیر کشاورزی دربحث تورم مواد غذایی که بالاتر از متوسط کشور بوده همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: هرچند بخشی از این مشکلات متاثر از وضعیت جهانی و جنگ اوکراین و روسیه بوده ولی با توجه به اینکه اختیارات وزارت صمت درجهاد کشاورزی متمرکز شده این روند هم پیگیری می شود.

اعتباری برای تصفیه خانه اشتهارد دیده شده است

نماینده مردم کرج ، اشتهارد و فردیس درمجلس شورای اسلامی در ادامه به موضوع تصفیه فاضلاب اشتهارد اشاره کرد و افزود:شهرک‌های صنعتی این شهرستان باید به سیستم بازچرخانه آب مجهز شوند تا با حجم زیادی از فاضلاب صنعتی مواجه نشویم که اعتباری برای تصفیه خانه اشتهارد دیده شده است.

وی افزود: اشتهارد قطب پنبه کشور و زنجیره کامل صنعت پوشاک بوده که درسال ۹۹ قرار بود ۸۲۰ هکتار به شهرک صنعتی اشتهارد اضافه شود تا آب و معضلات زیست محیطی ان حل نشود این الحاق انجام نخواهد شد .

عسگری تاکید کرد: یک مصوبه هم درسفر رئیس جمهور به البرز داشتیم و آن برای حق آبه جدید برای تامین آب صنعتی ازسدهای استان البرز بوده است .

برگشت پرونده های مالیاتی به البرز که محل فعالیت آنها دراین استان بوده ولی مالیات در تهران پرداخت می شده و ارایه یک درصد از ۹ درصد ارزش افزوده به شهرک های صنعتی ازدیگر موضوعاتی بود که دراین نشست خبری نماینده مردم کرج ، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی به آنها پرداخت .

وی، ورود افاغنه به کشور را درفضای مجازی اغراق آمیز خواند و گفت: کمیسیون امنیت ملی جلسه ای با وزیرکشور داشته و این موضوع به جد مورد توجه قرار گرفته است.

عسگری تاکید کرد: درخصوص ادامه پروژه همت از وزیر راه و شهرسازی طرح سوال داشتم و درسفر به استان البرز قول هایی داده است اگر پاسخی نداشته باشیم ازابزارهای نظارتی استفاده خواهیم کرد.

وی درخصوص ارز ترجیحی نیز گفت: عزم جزم شده بود که ارز ترجیحی به طور کامل از دارو و کالا حذف شود و این گفتمان دولت و اکثریت مجلس شورای اسلامی بود که من مخالف بودم نه اینکه ارز ۴۲۰۰ حذف شود بلکه به گونه ای باشد که درشرایط ثبات اقتصادی درنظرگرفتن تاب آوری اجتماعی مردم را داشته باشیم .

عسگری در پاسخ به پرسش دیگری از خبرنگاران نیز بیان داشت: اعتبارات عمرانی تملک دارایی البرز ۷۰ درصد افزایش یافته که این موضوع از زمان استان شدن البرز بی سابقه بوده و اعتبارات خوبی دربخش های محرومیت زدایی و نفت داشتیم .

وی مشکل اساسی را درآن عنوان کرد که  پایه های اعتباری استان البرز پایین دیده شده و امروز بسیاری از ادارات این استان مستاجر هستند .

کمبود آب و خشکسالی موضوع دیگری بود که نماینده مردم کرج ،اشتهارد و فردیس درمجلس شورای اسلامی به آنها اشاره کرد و افزود: انتقال ۱۰۰میلیون مترمکعب پساب تهران برای تغذیه مصنوعی دشت های استان البرز در سفر رئیس جمهور به این استان دیده شده که بخشی از مشکلات حوزه آب را مرتفع می سازد.

نماینده مردم کرج،اشتهارد و فردیس درمجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی دیگر به ظرفیت های البرز پرداخت و بیان داشت: بخش کشاورزی البرز مجموعه های تحقیقاتی ملی را دارد که یکی از خواسته ها درسفر رئیس جمهور به این استان آن بود که ارتباط این مجموعه ها با خود استان برقرار شود.

وی اضافه کرد: با توجه به استقرار برخی از ظرفیت های دانش بنیان در استان البرز یک مقدار ارتباط دراین زمینه با خود استان کم است و باید به سمت تولید بذرهایی با مصرف آب کمتر و محصول بیشتر رفت چراکه پتانسیل های لازم در این استان است.

عسگری درخصوص دیگر اعتبارات سفر رئیس جمهوری به استان البرز نیز گفت: دراین سفر اعتباری به رسانه ها داده شده و اگر مشکلی درحوزه رسانه و مطالباتی است در مجلس وشورای اسلامی پیگیری خواهم داشت.

نماینده مردم کرج ،اشتهارد و فردیس درمجلس شورای اسلامی به دیدار رئیس مجمع نمایندگان مردم استان البرز در مجلس شورای اسلامی  با رئیس جمهور اشاره کرد و افزود: دراین دیدار بیان شد دولت مردمی اقتضاعاتی دارد و این نیست که فقط با سفر استانی مفهوم جا افتاده باشد .

وی ادامه داد: موضوع مهم مساله معیشت مردم است و خط قرمزی  که دولت باید در تصمیمات داشته باشد همراه با تاب آوری اجتماعی باشد .

 طرح صیانت، طرح تحول جمعیت ازدیگر موضوعاتی بود که نماینده مردم کرج ،اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی به آنها پرداخت.

عسگری درخصوص ۲۰۰هکتار زمین الحاقی به شهر کرج گفت: این ۲۰۰ هکتار با هدف جهش تولید مسکن بود که به شدت مخالفت کردم چراکه پاسخگوی نیازهای همین مقدار جمعیت نیستیم.

وی تاکید کرد: وزیر راه وشهرسازی ، سازمان برنامه و بودجه درجریان مخاطرات این میزان زمین الحاقی هستند اکنون با مشکلاتی از جمله آلودگی هوا و ترافیک به واسطه جمعیت بالا دراستان البرز مواجه هستیم .

عسگری ادامه داد: همچنین ۱۹.۷ برابر توان اکولوژیکی کرج بارگذاری جمعیت شده بنابراین این میزان هکتار زمین الحاقی به مشکلات اضافه خواهد کرد.

وی بیان داشت: اگر می خواهیم طرح های مسکن مهر را اجرا کنیم باید سراغ بافت های فرسوده برویم بنابراین با اضافه شدن این ۲۰۰هکتار زمین الحاقی به شهر کرج مخالف هستیم .

نماینده مردم کرج ،اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی درادامه به ناهنجاری های فرهنگی ناشی از مهاجرت بی رویه البرز اشاره کرد و افزود: سالانه ۱۲۰ هزار مهاجرت به استان البرز داریم که خود معادل جمعیت  یک شهرستان است .

وی ادامه داد: اگر می خواهیم زیرساخت های فرهنگی ایجاد کنیم با این روند رو به رشد مهاجرت تعادل ایجاد نمی شود.

عسگری بیان داشت: توزیع عادلانه فرصت ها ،جلوگیری از مهاجرت بی رویه که خود آمارهای بالای طلاق و سایر آسیب های اجتماعی را به همراه دارد از هیات دولت درخواست شده است.


نویسنده : آمنه شکوهی

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz